Irlanda e cilëson pushtimin rus një akt gjenocidi

Lufta në Ukrainë nga agesori rus nuk po ndalet.

Senati i Irlandës ka miratuar një rezolutë që e shpall pushtimin rus të Ukrainës një akt gjenocidi, ka thënë kryetari i Senatit irlandez Mark Daly në një postim në Twitter, shkruan Al Jazeera, përcjell Bota sot.

Rezoluta vjen pas lëvizjeve të ngjashme në javët e fundit nga Kanadaja, Estonia, Letonia, Polonia, Lituania dhe Republika Çeke.

 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

40 trofetë e fituar nga Leo Messi në karrierë

Story i radhës

Krimi tek të rinjtë dhe fëmijët, Manja: Modele të tilla janë të shumta, do punojmë për parandalimin

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish