​Inteligjenca ukrainase: Rusët po blejnë terminale Starlink në vendet arabe

Pushtuesit rusë po blejnë sisteme të komunikimit satelitor Starlink në vendet arabe.

Këtë e ka bërë të ditur Drejtoria kryesore e Inteligjencës e Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës (HUR) në Facebook, transmeton Ukrinform.

Rusia po blen pajisje komunikimi në vendet arabe, duke përfshirë terminalet Starlink, për përdorim në luftë, thuhet në raport.

Në një përgjim radiofonik të fundit, rusët po diskutojnë mundësitë përkatëse për blerjen e një terminali Starlink, tha agjencia e inteligjencës ushtarake e Ukrainës.

Sipas një pushtuesi, “arabët sjellin gjithçka: tela, Wi-Fi, router…”, dhe kostoja e një pajisjeje Starlink është 200,000 rubla.

HUR më herët konfirmoi se pushtuesit rusë po përdornin gjithnjë e më shumë sistemet e komunikimit satelitor Starlink në vijat e frontit.

Sipas inteligjencës, bisedat e përgjuara midis forcave ruse zbuluan se terminalet Starlink ishin vendosur midis trupave që vepronin pranë qyteteve Klishchiivka dhe Andriivka në rajonin e Donetsk.

Elon Musk më vonë deklaroi se SpaceX nuk i kishte shitur terminalet Starlink Rusisë. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Golden Eagle Ylli sfidon Vëllaznimin, Trepça favorit ndaj Istogut

Story i radhës

Kryeministri Xhaferi: Qarkorja e Tetovës projekt kapital për shtetin dhe i rëndësishëm për qytetarët

Të fundit nga