Ikona e filmit italian Monica Vitti ndërron jetë në moshën 90-vjeçare

Aktorja italiane Monica Vitti, e njohur më së shumti për rolet e saj në filmat e Michelangelo Antonioni, ka vdekur në moshën 90-vjeçare, tha të mërkurën ministria e kulturës, raporton France24.

“Lamtumirë Monica Vitti, lamtumirë mbretëreshë e kinemasë italiane. Sot është një ditë vërtet e trishtuar, ne kemi humbur një artiste të madhe dhe një italiane të madhe,” tha në një deklaratë Ministri i Kulturës Dario Franceschini.

Vitti fitoi famë ndërkombëtare me dramën e vitit 1960 “L’Avventura” (“Aventura”) në të cilën ajo luan një grua të torturuar që shoqërohet me të dashurin e shoqes së saj të humbur.

E lindur në Romë më 3 nëntor 1931, Vitti — emri i vërtetë Maria Luisa Ceciarelli — zbuloi pasionin e saj për teatrin gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur argëtoi familjen e saj me kukulla për të lehtësuar mërzinë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Të drejtat e njeriut në Marrëveshjen e Prespës, kushtetuesja refuzon kërkesën e Karakamishevës

Story i radhës

Nënvarianti i ri i Omicron regjistrohet në Maqedoninë e Veriut

Të fundit nga