Icardi kryeson listën

I arkivuar edhe një sezon tjetër ndërveprues, i përfunduar me një zhgënjim të ri solemn në Ligën e Kampionëve dhe i zbutur vetëm pjesërisht nga hegjemonia e rifituar në shtëpi, fitimi i titullit të Ligue 1. PSG po përgatitet për një revolucion në merkato.

Siç raporton ‘Le Parisien’, në fakt, klubi i presidentit Al-Khelaifi duket se është afër vënies në praktikë të një rishikimi të fuqishëm të shpenzimeve, duke kursyer pagat e disa lojtarëve që nuk përfshihen më në planet e parizienëve dhe të ardhurat përkatëse nga shitja e kartonëve të tyre.

Lista është e gjatë dhe në mënyrë të pashmangshme ilustruese, duke pasur parasysh kampionët e shumtë që duket se e kanë sosur kohën e tyre nën Kullën Eifel. Sipas gazetës franceze, të ardhurat e vlerësuara për PSG-në do të ishin 200 milionë vetëm për kartonët, bazuar në shifrat e “Transfermarkt”.

Kryesuesi i listës së tepricave është Mauro Icardi, i cili në fakt u zhduk nga radari në sezonin që po përfundon, pasi kishte reduktuar në mënyrë drastike kohën e tij të lojës vitin e kaluar. Kartoni i ish-kapitenit të Interit, megjithatë, aktualisht vlerësohet në më pak se 30 milionë euro.

E ardhmja duket gjetiu edhe për lojtarët e paaktivizuar apo zhgënjyes si Thilo Kehrer, Abdou Diallo, të cilët iu afruan Milanit në merkaton e janarit, por edhe ish-titullarët si Laywin Kurzawa apo Julian Draxler, të cilët kanë humbur pjesë në hierarkitë e roleve të tyre përkatëse.

Pedro Sarabia dhe Rafinha (ky i fundit i ndjekur tashmë nga Real Sociedad) janë të kërkuar në Spanjë, ndërsa befason lamtumira e mundshme e Georginio Wijnaldum, një nga hitet e merkatos së fundit, i cili mbërriti si lojtar i lirë nga Liverpool, por në thelb zhgënjeu.

Një kapitull më vete për Leandro Paredes, i cili ka gjetur hapësirë ​​këtë vit dhe që ka deklaruar se është i gatshëm të qëndrojë në Paris, pavarësisht se ëndërron të luajë një ditë për Real Madridin dhe për të cilin mund të vijnë oferta të rëndësishme.

Të gjitha pa marrë parasysh nyjet e shumta për t’u zgjidhur që qëndrojnë jashtë merkatos së lojtarëve, duke filluar me të ardhmen e drejtorit sportiv Leonardo dhe vetë trajnerit Mauricio Pochettino, të cilët mund të paguajnë për sezonin e fundit, ogurzi të Champions League. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, fraza që lidhet me të ardhmen e Kylian Mbappé: sulmuesi, të cilit do t’i skadojë më 30 qershor kontrata aktuale.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

BE-ja ndan edhe 500 milionë euro për Ukrainën

Story i radhës

Tentoi të futet me forcë në kryeministri, arrestohet 32-vjeçari

Të fundit nga