“I vrave fëmijët tanë, tani do ta paguash”, gratë e Ukrainës paralajmërojnë Putinin, marrin armët në dorë

Gratë në Ukrainë që kanë marrë armët për të mposhtur Vladimir Putinin dhe dje i thanë tiranit: “Ti na ke vrarë fëmijët – tani do të paguash”.

Ushtaret janë në mesin e trupave të vijës së parë që luftojnë forcat ruse në lindje të vendit të shkatërruar nga lufta, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Dhe mijëra të tjera po kalojnë nëpër trajnime për armë për të mësuar se si të gjuajnë me AK-47.

Të tjerë kanë lënë jetën e tyre në pritje për të bërë rrjeta kamuflazhi dhe për të ndihmuar në kujdesin për 2.3 milionë refugjatët e dëbuar nga shtëpitë e tyre.

Është një përpjekje e jashtëzakonshme nga të gjithë dhe për të cilën gratë janë të bindura se do të kontribuojë në mposhtjen e trupave pushtuese ruse.

Image

Guximtarja ukrainase Kate Matchyshyn ka braktisur biznesin e saj të terapisë së masazhit për të marrë trajnimin e armëve me një pushkë AK-47/Fotografia: Chris Eades

Zyrtarët publikuan këtë javë foto të disa prej ushtareve në njësitë e vijës së parë për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Gruas.

Njëra, e cila ka shërbyer në lindjen e plagosur nga beteja tha për The Sun: “Sigurisht që gratë janë absolutisht në vijën e parë të frontit në të gjithë Ukrainës.

“Ato po luftojnë përkrah burrave dhe po shohin veprime luftarake gjatë gjithë kohës.”

Në Lviv në perëndimin e largët, gra të tilla si 33-vjeçarja Kate Matchyshyn nuk kishin ëndërruar kurrë të bashkoheshin me ushtrinë, por tani po mësojnë trajnimin bazë të armëve, duke përfshirë se si të gjuajnë, ringarkojnë dhe pastrojnë një AK-47, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Disa javë më parë shqetësimi i saj kryesor i përditshëm ishte ndërtimi i biznesit të terapisë së masazhit, por tani ajo është vënë në hapat e saj në një qendër të drejtuar nga femra për veteranët e quajtur Warriors House.

Ajo tha: “Sigurisht që kam frikë të më duhet të stërvitem, kështu që jam në gjendje të vras ​​dikë.

“Është një gjë shumë e vështirë për një grua të vrasë dhe nuk e kam menduar kurrë se do të më duhej ta bëja ndonjëherë. Por ne jemi detyruar të stërvitemi për një gjë kaq të tmerrshme nga Rusia”.

Image

Gratë janë të përgatitura për të luftuar në vijën e parë kundër forcave pushtuese të Putinit/Fotografia: Chris Eades

“Rusët po vrasin fëmijë ukrainas, kështu që gratë ukrainase do të bëjnë atë që duhet të bëjnë për t’i mbrojtur ata”.

“Ne jemi njësoj si gratë kudo në botë. Të gjitha gratë kanë një instinkt mbrojtës ndaj fëmijëve dhe këtë do ta tregojmë çdo ditë”.

“Gratë ukrainase janë të forta – hobi im kryesor për shembull është boksi – dhe Putini do ta kuptojë se sa e fortë është. Ai na ka vrarë fëmijët dhe kështu do ta detyrojmë të paguajë.”

Rreth 40 vendase kalojnë nëpër trajnimin e armëve çdo ditë në qendrën ku biznesmenja Bohdana Ostapyk, ndihmon në bashkërendimin e seancave, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Para luftës ajo drejtonte firmën e saj të suksesshme PR në Kiev me 14 klientë në biznesin e makinerive bujqësore.

Por kompania është shembur me të gjithë klientët e saj përveç njërit që kanë hequr dorë nga kontratat e tyre dhe ajo është kthyer në shtëpi në Lviv për të ndihmuar në luftë.

Ajo tha: “Lufta mund të përfundojë brenda disa javësh ose mund të vazhdojë me vite dhe nëse është kështu, çdo person i vetëm duhet të dijë se si të përdorë një armë – përfshirë gratë”.

Lviv mund të jetë shumë larg vijës së frontit, por vendasit kanë frikë se lufta po ecën në rrugën e tyre.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan vazhdimisht dje pasi trupat ruse bombarduan dy aeroporte rreth tre orë larg me makinë.

Në një ish-magazinë baruti të shekullit të 16-të e njohur në vend si Kulla e pluhurit, pedagogja 25-vjeçare e universitetit Bohdana Symiakevych po bashkërendon një operacion në një shkallë industriale për të bërë rrjeta kamuflimi.

Image

Gratë ukrainase po marrin armët për të mbrojtur qytetet e tyre kundër forcave ruse/Fotografia: Chris Eades

Ajo është përgjegjëse për 500 vullnetarë të cilët renditin tonelatat e materialeve të dhuruara nga fabrikat, i grisin në shirita 2 inç të gjerë dhe më pas i lidhin në rrjetë plastike kopshti për të bërë rrjeta, të cilat ushtria i përdor për të fshehur makineritë.

Bohdana tha: “Ne bëjmë rreth 30 rrjeta në ditë. Kjo është një kohë vërtet e vështirë për vendin, por të gjithë ukrainasit do të jenë të fortë. Ne mund të jemi të fortë sepse kemi mbështetjen e pjesës tjetër të botës”.

“Dhe dua të falënderoj Mbretërinë e Bashkuar për udhëheqjen e botës në atë mbështetje.”

Pavarësisht traumës së përditshme me të cilën ukrainasit duhet të përballen tani, ata ende arrijnë të ruajnë një sens humori.

Bohdana shtoi: “Ne bëjmë shaka se kur të përfundojë lufta dhe të kemi fituar, do të shkojmë me pushime – në Krime”.

Rusia e Putinit aneksoi gadishullin ukrainas në Detin e Zi në vitin 2014.

Në sallën e koncerteve në Lviv, ngjarjet e muzikës klasike dhe konferencat e biznesit janë anuluar, shkruan The Sun, përcjell Bota sot.

Në vend të kësaj, ajo është bërë një qendër rajonale për ndihma me 100 ton ushqime, veshje dhe ilaçe të dhuruara që mbërrijnë çdo ditë.

Image

Artileria dhe raketat ruse kanë goditur kryeqytetin e Kievit dhe qytetet e tjera më të vogla Kharkiv, Mariupol dhe Chernihiv, me një ritëm në rritje ditët e fundit/Fotografia: AP

Siguria është e rreptë. Vendasit janë paranojakë për sabotatorët rusë dhe ekipit të The Sun iu deshën 20 minuta për të pasur sigurinë.

Pasi u futëm brenda, gjetëm çdo dhomë të mbushur me sende të dhëna për të mirën e dy milionë refugjatëve të dëbuar nga shtëpitë e tyre nga pushtimi.

Nëna Natalia Dovhaliuk, 52 vjeçe, është një nga 600 vullnetarët që punojnë gjatë gjithë orarit duke renditur ndihmat në kuti për t’u dërguar në mijëra kampe refugjatësh që janë krijuar në Ukrainë dhe vendet fqinje./Bota sot/

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Protesta kundër rritjes së çmimeve në të gjithë vendin/ Policia: Do përballeni me forcën e ligjit

Story i radhës

Ledion Liço flet për fillimet në ekran: Nuk jam paguar asnjë lekë

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish