Hoxhaj e Hoti takohen me gruan opozitare kundër pushtetit në Teheran: Jemi për Iranin e lirë e demokratik

Nënkryetari i Kuvendit, Enver Hoxhaj, dhe deputeti Avdullah Hoti janë takuar me Maryam Rajavi.

Maryam Rajavi është një figurë politike iraniane dhe udhëheqëse e Organizatës Muxhahedine të Popullit të Iranit (PMOI), një grup opozitar iranian i quajtur. Ajo është gjithashtu një nga udhëheqëset më të njohura dhe më aktive të rezistencës iraniane në kohët e fundit.

Në këtë takim, Hoti tha se ”ne kemi shumë vite që luftojmë për liri dhe demokraci në vendin tonë dhe prandaj jemi të vetëdijshëm për gjendjen e popullit iranian dhe rezistencën e tij. Unë e admiroj rezistencën tuaj dhe ju përgëzoj për gjithë këto vite këmbëngulje dhe luftë, shtoi ai. Dije se ke shumë miq në të gjitha pjesët e botës dhe pres me padurim ditën kur mund të festojmë lirinë e popullit tënd në një Iran të lirë dhe demokratik”.

Siç thuhet në faqene gruas opozitare, Maryam Rajavi,  Enver Hoxhaj tha se ’ndonëse është hera e parë që takohet me zonjën Rajavi, luftën e saj e njeh prej kohësh, gjatë viteve të shërbimit në qeveri dhe e ka ndjekur nga afër për katërmbëdhjetë vjet. Unë mbështes plotësisht një Iran të lirë dhe demokratik, i cili me siguri do të bëhet realitet, si dhe programin tuaj prej 10 pikash, të cilin e kam lexuar me kujdes, siguroi ai. Sipas tij, të gjitha vendet evropiane duhet të mbështesin rezistencën tuaj”.

”Duke falënderuar nikoqirët e saj, zonja Rajavi tha se regjimi klerik është në pikën më të dobët të historisë së tij dhe se Khamenei, megjithëse vendosi në pushtet Ebrahim Raisi, xhelatin e masakrës së 1988 në Iran, vrau demonstrues dhe të burgosur të ekzekutuar, nuk është në gjendje të parandalojë zemërimin e njerëzve që duan të rrëzojnë këtë regjim. Kjo është arsyeja pse, nga frika e një revolte, regjimi u drejtohet arrestimeve të gjera, masave represive dhe makinacioneve të kota kundër Rezistencës Iraniane”, thuhet në njoftimin e Maryam Rajavi teksa tregon se Kosova është vend me shumicë myslimane. 

Story i mëparshëm

Mësohet mosha e viktimës që u godit për vdekje në ‘Rrugën e Kombit’ nga vetura me targa të Kosovës

Story i radhës

Sylvinho: Fitore e popullit shqiptar, sot festojmë, javën tjetër nisim punën

Të fundit nga