Gostivar, digjen dy shtëpi me status të trashigimisë kulturore

Janë djegur dy shtëpi të vjetrat të cilat ishin me status të trashigimisë kulturore në Gostivar. Ata u dogjën sonte pas kohës së iftarit. Fatmirësisht, nga djegia e e tyre, nuk ka persona të lënduar. Të vejtra mbi një shekull, ata rrezikonin vazhdimisht banorët përreth. Shtëpitë e djegura ndodhen në rrugën 29 Nëntori, në afërsi të qendrës së qytetit. Banorët e lagjes dyshojnë në zjarrvënie të qëllimshme dhe apelojnë autoritetet kompetente sa më parë të pastrojnë rrënojat.

“Nuk e di si ndodhi, por ndodhi shumë shpejtë. Këto shtëpi ishin të braktisura dhe na rrezikonin vezhdimisht, pasi njëra prej tyre ditë më parë u shemb. Dyshojë se dikush i ka djegur qëllimisht dhe ka pritur kohën e iftarit kur të gjithë ndodhemi në shtëpitë tona”, deklaron një banorë i kësaj lagje.

Zjarrfikësit kanë qenë në vendngjarje për pak minuta pas denoncimit të zjarrit. Ata kanë intervenuar me tre automjete dhe me 12 zjarrfikës. Armend Emra, përgjegjës i ndërrimit të zjarrfikësve, thotë se falë denoncimit dhe intervenimi të shpejtë, është parandaluar rreziku i djegies edhe të shtëpive përreth.

Mediat lokale disa herë kishte paralamëruar për rrezikun që përbënin këto shtëpi, por autoritetet nuk merrnin masa dhe hidhin topin te njëri-tjetri për kompetencat. Ata nuk lejoheshte të rënoheshin pasi ishin me status të trashigimisë kluturore, e nuk ndaheshin as mjete për riparim të tyre. As pronarët e tyre nuk kishin interesim për të njejtat.

Ndryshe, sipas banorëve shtëpitë e djegura nuk kanë qenë të lidhura në rrjetin elektrik. Në vendngjarje ndodhej edhe policia e cila ka menjëherë ka nisur hetimin dhe paralamëron detja shtesë mbi rënin e zjarrit gjatë ditës së nesërme. G

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Konferenca e donatorëve mbledh miliarda euro për të ndihmuar refugjatët ukrainas

Story i radhës

Fitore bindëse e Kosovës

Të fundit nga