Gjermania do ta ndihmojë ushtrinë ukrainase me 15 tanke kundërajrore Gepard

Gjermania do t’i dorëzojë Ukrainës 15 tanket e para kundërajrore Gepard në korrik.

Dorëzimi u ra dakord të premten nga ministrat e mbrojtjes të të dyja vendeve, Kristine Lambrecht dhe Oleksii Resnjikov.

Marrëveshja nënkupton gjithashtu se Bundeswehri do të trajnojë ushtarët ukrainas për të përdorur tanke. Përveç kësaj, Ukraina do të marrë rreth 60 mijë copë municione ndërsa më vonë 15 tanke të tjera.

“Sot fola me kolegun tim ukrainas Resnikov dhe ai më konfirmoi qartë edhe një herë se Ukraina kërkon tanke anti-ajrore Cheetah dhe 59 mijë copë municione nga Gjermania sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Lambrecht.

“Gapardi është një armë efektive që ka edhe një efekt të madh parandalues, për shembull në mbrojtjen e infrastrukturës më të rëndësishme”, tha ministri.

“Tani do të punojmë së bashku për të përgatitur 15 Cheetah e parë për aksion me ekuipazhe plotësisht të trajnuara nga mesi i korrikut”, shtoi ai.

Ka pasur një debat të gjatë në Gjermani nëse do të dërgohen armë të rënda në Ukrainë. Kraus-Mafaj Wegmann mori lejen nga qeveria për të shitur tanke të riparuara. Kompania ka rreth 50 tanke që mund të përdoren kundër objektivave në terren.

Gjermania gjithashtu do t’i dorëzojë Ukrainës shtatë obusa të blinduara të vitit 2000. Së fundmi në Gjermani ka filluar trajnimi i ushtarëve ukrainas për përdorimin e tyre.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Pse gratë me taka të larta perceptohen si më tërheqëse, dhe me status më të lartë

Story i radhës

Negociatat për Presidentin e ri pa sukses/ Dështon edhe raundi i dytë, ja çfarë parashikonte marrëveshja

Të fundit nga