Gjërat që mund t’i ndodhin trupit tuaj pas marrëdhënieve seksuale

Pasi keni kryer marrëdhënie seksuale me partnerin tuaj, ndodh që të ndjeni disa ndyshime në trupin tuaj, dhe jo vetëm. Mund të mos jeni aq të fokusuar në të gjitha ndryshimet tuaja trupore, megjithëse ka disa gjëra të çuditshme që  ndodhin pas aktivitetit seksual me dikë.

Djegie e organit gjenital

Nëse ndiheni pak të skuqur atje poshtë, mos u frikësoni. “Qimet pubike mund të shkaktojnë “djegie të organit”, thotë gjinekologu Dr. Ronald D. Blatt me email. “Gruajtja e qimeve pubike kundër një ije tjetër mund të shkaktojë acarim të lëkurës dhe skuqje.”

Rrjedhje e spermës

Nëse zbuloni se keni rrjedhje sperme pas seksit, mos u frikësoni – nuk ka ku të shkojë tjetër. “Ajo pjesa më e madhe e lëngut seminal duhet të dalë jashtë”, thotë Blatt. “Trupi nuk e përthith atë, kështu që është normale “të rrjedhësh”.

Skuqje e lëkurës

Pasi të jeni bërë intime me dikë, mund të kuptoni se lëkura juaj është pak më rozë se zakonisht. “Shumë gra përjetojnë një ‘skuqje seksuale’ gjatë zgjimit,” thotë Jonathan Schaffir, MD, profesor i asociuar i obstetrikës dhe gjinekologjisë. “Relaksimi i enëve të gjakut mund të shkaktojë një njollë të dukshme, të kuqe të lëkurës së qafës dhe gjoksit që mund të kalojë pa u vënë re me dritat e fikura”.

Ngërçe

Ne përballemi mjaftueshëm me ngërçe gjatë periodave tona, por ndonjëherë ato janë një efekt anësor i seksit gjithashtu. “Oksitocina nuk është e gjitha argëtuese – ajo gjithashtu mund të shkaktojë ngërçe në mitër, duke çuar ndonjëherë në dhimbje të forta të ngjashme me menstruacionet,” thotë Twogood. “Është i njëjti hormon që shkakton kontraktimet e lindjes”.

Djegie ose kruajtje

“Fërkimi nga seksi mund të shkaktojë disa mikrogërryerje në lëkurë”, thotë Twogood. “Këto mund të digjen në vetvete, por nëse spërkaten me urinë, kjo e përkeqëson ndjenjën. Kruajtja ose djegia mund të jetë një shenjë e një reagimi ndaj lubrifikimit, prezervativit ose spermës, dhe zakonisht është i përkohshëm.”

Gjakderdhje e lehtë

“Termi mjekësor për këtë është gjakderdhja postkoitale (pas seksit)”, thotë Twogood. Gjakderdhja mund të ndodhë për disa arsye, duke përfshirë kohën në ciklin tuaj një rritje beninje në mitër ose qafën e mitrës, pilulat tuaja të kontrollit të lindjes ose një infeksion seksualisht të transmetueshëm.

Rritja e lumturisë

“Stimulimi seksual dhe orgazma e mëvonshme prodhon një hormon të quajtur oksitocinë”, thotë Twogood. “Oksitocina mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave të depresionit dhe të rrisë disponimin e përgjithshëm.”

Ndiheni keq

Edhe pse seksi mund t’ju japë padyshim një nxitim të ndjenjave pozitive, për disa njerëz mund të ndodhë e kundërta, dhe ata mund të ndihen sikur nuk kanë energji dhe duan të jenë vetëm. “Pas orgazmës, nivelet e dopaminës (që kontrollon sistemin e shpërblimit të trurit) bien ndjeshëm”, thotë Blatt.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Legjenda angleze: Nëse Liverpooli nuk e fiton Champions Leaguen, Klopp nuk është trajneri i vitit

Story i radhës

Këto janë zhvillimet e fundit në Ukrainë, Rusia po intensifikon sulmet

Të fundit nga