​Gjashtë vjet nga përpjekja për grusht shtet në Turqi

Sot bëhen gjashtë vjet nga përpjekja ushtarake për grusht shtet në Turqi.

Përpjekja për grusht shtet u zhvillua gjatë 15 dhe 16 korrikut të vitit 2016, ku përgjegjës të organizimit ishin ushtarakë të ushtrisë turke.

Më urdhër ushtarak në rrugë u nxorën tanket, u sulmua Parlamenti turk, si dhe u tentua të arrestohet edhe shefi i shtetit turk, Rexhep Taip Erdogan.

Pas dështimit të puçit ushtarak, janë arrestuar dhjetëra-mijëra ushtarë, policë, zyrtarë të shërbimeve shtetërore, profesorë, mjekë dhe përkrahës të Lëvizjes Gylen.

Turqia zyrtarisht përgjegjës për tentim gusht shtetin e ka bërë klerikun Fetaullah Gylen.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Zelensky i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar që ta njohë Rusinë si një “shtet terrorist” pas sulmit në Vinnytsia

Story i radhës

Si qëndron e vërteta e thashethemeve se janë në një lidhje? Luar Arani zbulon marrëdhënien me Sardi Strugajn: Kemi një kimi shumë të…

Të fundit nga