Gazetarja ukrainase lirohet pasi lavdëroi rusët

Forcat ruse kanë liruar gazetaren, Viktoriya Roshchyna, pasi i kanë “bërë presion” që përmes një videoje të lavdërojë ata për shpëtimin e jetës, raportoi agjencia ukrainase, Ukrayinska Pravda.

Mediat pro ruse dhe kanalet në Telegram kanë publikuar një video ku shihet gazetarja ukrainase Roshchyna duke thënë se trupat ruse ia kanë shpëtuar jetën dhe e kanë trajtuar mirë në kohën sa ka qenë nën arrestim.

Sipas Ukrayinska Pravda, gazetarja tani është nisur për në Zaporizhja, në juglindje të Ukrainës.

Që prej fillimit të pushtimit rus dhe para se të kapej nga forcat ruse, Roshchyna ka raportuar nga zonat në lindje dhe në jug të Ukrainës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Smartfonët Android do të kenë saktësi më të lartë të vendndodhjes

Story i radhës

Duan të largojnë Kanye-n si performues kryesor në “Coachella”, peticioni merr mijëra nënshkrime

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish