Gara e Robotikës, Rama: Fëmijët e rinia janë thesari më i çmueshëm që kemi

Komuna e Prishtinës ka organizuar dhe sponsorizuar Garën e Robotikës për Fëmijë.

Kjo është bërë me qëllimin e mbështetjes së talenteve të reja në teknologji e inxhinieri.

Kështu u shpreh i pari i Kryeqytetit, Përparim Rama, i cili theksoi se “Gara e Robotikës është një rrugë emocionuese për fëmijët për të mësuar në mënyrë kreative dhe argëtuese”.

Fëmijët, tha ai, “zhvillojnë aftësitë e tyre në programim, ndërtim, dhe bashkëpunim në mënyrë të vërtetë krijuese”.

Rama u shpreh i gëzuar që po kanë mundësi të ndihmojnë “të rriten gjeni të ardhshëm të inxhinierisë dhe teknologjisë”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Brohoritje e duartrokitje në Zagreb për shqiptarin

Story i radhës

“Njerëzit do marrin çfarë humbën”/ Mitsotakis, plan për të përballuar krizat klimatike

Të fundit nga