Ftohtë dhe me reshje bore, ky është parashikimi i motit për ditët në vijim

Ftohtë dhe me reshje bore në ditët e para të shkurtit. Ditën e martë vende-vende reshjet edhe mund të jenë më intenzive, parashikon “Prishtina Weather”.

30.01.2022 – Pas të reshurave kalimtare të shiut e borës që priten në mbrëmje, dita fundit e janarit fillon me kthjellime, e gjatë ditës dhe mbrëmjes vransirat shtohen.  Vonë në mbrëmje fillojnë edhe reshjet e borës, që vazhdojnë ditën e martë, orëve të mëngjesit vende-vende edhe më intenzive, për të vazhduar gjatë ditës në formë të rrebesheve të dobëta.

Mot i ftohtë parashihet edhe të mërkurën e të enjten, me ngrica orëve të mëngjesit.  Kohëpaskohe reshje të dobëta bore do të bien të mërkurën mbrëma dhe paraditen e ditës së enjte.

Të premten qielli do të kthjellet, me më shumë diell ditën, e orëve të mëngjesit me ngrica.  Në fundjavë do ketë vransira të ndryshueshme por edhe intervale më të gjata me diell, e nuk përjashtohen mundësi edhe për reshje të dobëta shiu orëve të mëngjesit të së shtunës.

Moti më dinamik që po parashihet në ditët vijuese, me erëra dhe me të reshura të borës, do të ndihmoj në shpërndarjen e ndotësve ajror, e indeksi të kaloj edhe në vlera të pranueshme dhe të mira ditën e martë.  Vetëm gjatë periudhave të qetësisë ditën e hënë e të mërkurë ndotësit mund të shënojnë rritje të koncentrimeve, që çon indeksin të kalojë edhe në vlera të dobëta e shumë të dobëta.

Datat:

31.01 – Kthjellime e ngrica në mëngjes.  Ditën vransirat shtohen, e vonë në mbrëmje fillojnë reshjet e borës.

1.02 – Ftohtë, kryesisht vranët dhe me borë.  Orëve të mëngjesit herë herë reshjet mund të jenë pak më intenzive.  Në mbrëmje kohëpaskohe priten reshje të dobëta bore.

2.02 – Pjesërisht vranët dhe me ngrica në mëngjes.  Ditën më shumë vransira, e vonë në mbrëmje mundësi për reshje të dobëta bore.

3.02 – Ftohtë, me erë dhe vransira, e gjatë ditës edhe intervale me diell.  Kohëpaskohe priten edhe reshje të dobëta bore.  

4.02 – Kryesisht kthjellët e me diell.  Në mëngjes ngrica, e në vise të ulëta mundësi edhe për mjegull.

Temperaturat vazhdojnë të mbesin të ndryshueshme në ditët e ardhshme, megjithëse me një tendencë të rënies.  Minimalet do të luhaten nga -6C e -8C deri në -1C, derisa maksimalet zbresin edhe në 1C nga dita e martë, e të premten me një rritje të lehtë në 3C.

Era do të fryjë edhe mesatarisht e fuqishme ditën e martë kryesisht nga krahu verior, 7-14m/s, por edhe ditën e enjte deri në 11m/s.  

Shtypja atmosferike pëson rënie të thellë nën vlera normale ditën e martë, më pas me tendencë të rritjes.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Raporti i ri i KLSH, PD: U paguan 80 milionë euro për inceneratorin që nuk ekziston, dosja do të çohet në SPAK

Story i radhës

191 gjoba për kundërvajtje në komunikacion

Të fundit nga