Franca: Gjërat mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut po fillojnë të normalizohen

Takimi i kryeministrave të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut Kiril Petkov dhe Dimitar Kovaçevski në Sofje shkaktoi reagime nga politikanët ndërkombëtarë dhe mediat.

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, i përshkroi marrëdhëniet mes dy vendeve sikur janë duke u qetësuar pak nga pak.

“Me sa di unë, gjërat kanë filluar të qetësohen pak nga pak. Vizita e kryeministrit të ri bullgar në Shkup ndihmon për të zhbllokuar, deklaratat janë në drejtimin e duhur. Shpresoj se iniciativa e nisur do të gjejë një shprehje konkrete që të mund të thërrasim një konferencë ndërqeveritare nën presidencën tonë ose më së voni nën presidencën çeke. Por rrjedha e ngjarjeve deri më tani duket e mirë”, tha Drian.

Sipas “Euronews”, shpresat për lidhje më të ngushta midis dy qeverive të reja po rinovohen.

Mediat raportuan për pritjen e Petkovit në Kovaçevski të hënën në sheshin Aleksandar Nevski, ku dy krerët e qeverive vendosën kurora me lule në Monumentin e Ushtarit të Panjohur dhe në Monumentin e vëllezërve të shenjtë Kiril dhe Metodi.

“Në vetëm një javë, kjo është ngjarja e dytë e rëndësishme për përmirësimin e marrëdhënieve midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. Kryeministrat ranë dakord të rrisin përpjekjet për të përmirësuar lidhjet gjatë vizitës së Petkov në Shkup në 18 janar”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Një tjetër drejtues politik dhe deputet braktis Bashën

Story i radhës

Град Скопје обезбеди организиран превоз за студенти и ученици со попреченост до училиштата и факултетите

Të fundit nga