FMN: Lufta në Ukrainë do të ketë “ndikim të rëndë” në ekonominë globale

Fondi Monetar Ndërkombëtar paralajmëroi të shtunën për një “ndikim të rëndë” në ekonominë globale për shkak të luftës në Ukrainë.

“Ndërsa situata mbetet shumë e rrjedhshme dhe perspektiva është subjekt i pasigurisë së jashtëzakonshme, pasojat ekonomike janë tashmë shumë të rënda,” shkroi fondi në një deklaratë. “Nëse konflikti përshkallëzohet, dëmi ekonomik do të ishte edhe më shkatërrues”.

Çmimet e energjisë dhe të mallrave janë rritur, thuhet në deklaratë, duke shtuar inflacionin ekzistues raporton “BBC”.

 Sanksionet gjithëpërfshirëse të vendosura tani kundër Rusisë do të kenë gjithashtu pasoja të gjera. Vendet me lidhje të ngushta ekonomike me Ukrainën dhe Rusinë do të goditen veçanërisht rëndë, tha FMN, me rrezik të veçantë të mungesës dhe ndërprerjes së furnizimit në krye të tendosjes së shkaktuar nga flukset e refugjatëve.

Bordi ekzekutiv i FMN-së u takua të premten për të diskutuar ndikimet ekonomike të luftës. Bordi pritet të mblidhet sërish javën e ardhshme për të vlerësuar një kërkesë nga Ukraina për 1.4 miliardë dollarë financim emergjent.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

LIVE: Ukraina akuzon Rusinë për dështimin e armëpushimit të përkohshëm

Story i radhës

Ku ishte Hashimi, Kadriu, Fatmiri, Samiu, kur u vra Adem Jashari???

Të fundit nga