Flasin të evakuuarit e Mariupolit: Qëndruam në bodrum për 10 ditë

Të evakuuarit nga qyteti port jugor, Mariupoli kanë folur për shkatërrimin e shkaktuar në qytetin e tyre pas bombardimeve të rënda ruse.

“Nuk ka Mariupol,” tha Lyudmyla, një mësuese angleze 54-vjeçare, për agjencinë e lajmeve Reuters.

Ajo tha se kanë qëndruar 10 ditë në bodrum.

“Kemi ndenjur 10 ditë në bodrum dhe nuk kemi dalë asnjë herë, as ujë, as rrymë nuk kemi pasur”.

Lyudmyla thotë se i mungojnë vërtet fëmijët që i mësonte.

“Nuk mund ta imagjinoj se çfarë të bëj tani”, u shpreh tutje ajo,

Edhe Sergiy, 44 vjeçar tha se qëndruar në bodrum dhe tregoi se kishte parë njerëz teksa vdisnin në rrugë.

Image

Sergiy, 44 vjeçar

“Kishte shumë njerëz që vdisnin në rrugë, trupa të pajetë ishin shtrirë aty”, tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Sekondat janë vendimtare: Si të mbroni veten kur sulmoheni nga qeni?

Story i radhës

Kumanovë, 30 vjet nga legalizimi i paraleleve shqipe të gjimnazit

Të fundit nga

Partizani mposht Lubotenin

Partizani ka mposhtur Lubotenin në përballjen e vlefshme për xhiron e gjashtë të Ligës “Gjergj Kastrioti”,

AlbanianMacedonianEnglish