Finlanda i tregon Putinit për planet për t’u bashkuar me NATO-n

Presidenti i Finlandës Sauli Niinisto i ka thënë liderit rus Vladimir Putin planet e tij për t’u bashkuar me NATO-n.

Biseda mes dyshes u publikua nga Finlanda.

Aty thuhej se Niinsito i tha Putinit “sa rrënjësisht kërkesat ruse në fund të vitit 2021 që synonin parandalimin e vendeve për t’u bashkuar me NATO-n dhe pushtimi masiv i Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022 kanë ndryshuar mjedisin e sigurisë në Finlandë“.

“Presidenti Niinistö njoftoi se Finlanda vendos të kërkojë anëtarësimin në NATO në ditët e ardhshme,” shtoi ai.

Niinisto shtoi se si i tha Putinit në takimin e tyre të parë në 2012 se “çdo komb i pavarur maksimizon sigurinë e tij” dhe se duke u bashkuar me NATO-n, Finlanda po merrte përgjegjësitë e sa, raporton Sky News, përcjell Bota sotj.

“Biseda ka qenë e drejtpërdrejtë dhe është zhvilluar pa acarime. Shmangia e tensioneve u konsiderua e rëndësishme”, tha Niinisto në një deklaratë.

Pas njoftimit të Finlandës se planifikon të aplikojë për anëtarësim në NATO, furnizimet ruse me energji elektrike për fqinjin e saj kanë pushuar dhe Rusia ka kryer stërvitje ushtarake në enklavën e saj të Detit Baltik, Kaliningrad.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Fjolla Morina përfundon në spital, çfarë i ka ndodhur këngëtares! Vajza e saj …

Story i radhës

Kovaçevski: Kuvendi funksionon edhe krahas bllokimit të opozitës

Të fundit nga