Finalja e madhe e Australian Open

Sot do të zhvillohet finalja e madhe e Australian Open në konkurrencën e meshkujve.

Kjo finale do të vërë përballë dy tenistët që shkëlqyen në këtë turne, spanjollin Rafael Nadal dhe rusin Daniil Medvedev.

Për të prekur finalen, Rafael Nadal e mposhti 3:1 në sete në gjysmëfinale italianin Berrettini, që është bartësi numër shtatë në botë.

Në anën tjetër, Daniil Medvedev pati punë më të vështirë, pasi u përballë me grekun, Stefanos Tsitsipas, të cilin e mposhti 3:1 me sete.

Momentalisht, Nadal është në vendin e gjashtë në botë, kurse Medvedev i dyti.

Nëse fiton sot Nadal, atëherë ai do të shkonte në 21 GrandSlame të fituar, më shumë se çdokush tjetër.

Ndeshja fillon nga ora 9:30 me kohën tonë lokale. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

ВМРО-ДПМНЕ бара да се намали бројот на пратеници на 90 за функционална демократија

Story i radhës

Sipërmarrjet gjermane sërish më optimiste

Të fundit nga