FIG ndalon sportistët rusë dhe bjellorusë nga garat duke filluar nga e hëna

Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës ka njoftuar se duke filluar nga e hëna, sportistët dhe zyrtarët rusë dhe bjellorusë, përfshirë gjyqtarët, nuk lejohen të marrin pjesë në garat e Federatës Ndërkombëtare të Gjimnastikës raporton “CNN”.

Vendimi do të thotë se sportistët dhe zyrtarët nga këto dy federata u ndalohet të konkurrojnë në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Akrobatike që organizohet nga data 10 mars deri në 13 mars në kryeqytetin e Azerbajxhanit Baku.

Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës vendosi javën e kaluar që flamujt kombëtarë të Rusisë dhe Bjellorusisë nuk do të shfaqeshin dhe himnet e të dy vendeve nuk do të luheshin në asnjë ngjarje të sanksionuar nga Federata Ndërkombëtare e Gjimnastikës.

LEXO edhe: LIVE: “Terror bërthamor”/ Pas Zaporizhinës, Rusët po i afrohen objektit të dytë më të madh bërthamor të Ukrainës

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Trudeau do të vizitojë Evropën javën e ardhshme për takime me aleatët për Ukrainën

Story i radhës

OKB: Më shumë se 1.2 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina

Të fundit nga