Federer do të dhurojë 500 mijë euro për fëmijët e prekur nga lufta në Ukrainë

Roger Federer thotë se do të dhurojë 500,000 dollarë për të ndihmuar fëmijët e prekur nga lufta në Ukrainë.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën muajin e kaluar, më shumë se tre milionë njerëz, shumë prej të cilëve fëmijë, janë larguar nga vendi sipas Kombeve të Bashkuara (OKB).

Ish-numri një i tenisit botëror Federer do t’i dhurojë paratë përmes fondacionit të tij.

“Familja ime dhe unë jemi të tmerruar duke parë foto nga Ukraina dhe jemi të thyer me zemër për njerëzit e pafajshëm që janë prekur kaq tmerrësisht. Ne qëndrojmë për paqen,” shkroi lojtari 40-vjeçar zviceran në Twitter..

“Ne do të ofrojmë ndihmë për fëmijët nga Ukraina që kanë nevojë për kujdes, rreth gjashtë milionë fëmijë ukrainas janë aktualisht jashtë shkollës dhe ne e dimë se është një kohë shumë kritike për të siguruar akses në arsim dhe do të donim t’i mbështesim ata që të përballen me këtë përvojë jashtëzakonisht traumatike”, tha ndër tjera ai.

Federer është personi i fundit nga bota e sportit që premton para për të ndihmuar të prekurit nga konflikti dhe Unicef, shoqata bamirëse e OKB-së për fëmijë, thotë se akte të tilla po ndihmojnë për të bërë një ndryshim me përpjekjet për ndihmë për të prekurit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rregullat e arta që ju ndihmojnë të kujdeseni për marrëdhëniet

Story i radhës

3 makina janë djegur në Laç

Të fundit nga