“Fatkeqësia s’ka kufi”/ Pamjet tronditëse nga sulmi me raketë nga forcat e Putinit – mesazhi që shkruhej në të

Të paktën 35 persona janë vrarë dhe më shumë se 100 janë plagosur pasi një raketë ruse me shkrimin “për fëmijët tanë” goditi një stacion treni në Ukrainë.

Fotot tmerruese tregojnë trupa të shpërndara nëpër tokë pranë bagazheve të braktisura në stacionin hekurudhor Kramatorsk në Ukrainën lindore mes raporteve se vendi është shpërthyer nga trupat ruse, raporton The Sun, përcjell Bota sot.

Kompania shtetërore hekurudhore tha se dy raketa ruse goditën stacionin, i cili po përdorej për evakuimin e civilëve nga zonat nën bombardimet nga forcat e Vladimir Putin.

Image

Shërbimet e urgjencës në stacionin hekurudhor Kramatorsk pasi u godit nga një raketë

Të paktën 35 njerëz u vranë dhe mbi 100 u plagosën, raportohet, pasi pamjet tronditëse tregojnë tymin që buron nga vendi i ngjarjes.

Rreth 4,000 njerëz, shumica prej tyre të moshuar, gra dhe fëmijë, ishin në stacionin hekurudhor kur u godit, tha kryebashkiaku Oleksander Honcharenko.

Image

Policia ukrainase po inspekton një raketë të madhe në vendngjarje Foto: AFP

Një përkthyes që foli për Sky News pasi shikoi imazhet e raketës së madhe tha se shkrimi rus mund të transkriptohej si ‘për’ dhe ‘fëmijë’

Por mënyra se si është shkruar ‘jonë’ mund të interpretohet si ‘për atë që u është bërë fëmijëve tanë’.

Volodymyr Zelensky kritikoi sulmin në një postim në rrjetet sociale, duke thënë: “Kjo është një e keqe që nuk ka kufij”.

“Okupatorët goditën stacionin hekurudhor Kramatorsk me një [raketë] Point-U, ku mijëra ukrainas paqësorë prisnin të evakuoheshin”, shkroi presidenti ukrainas në Instagram.

Image

Në rusisht ka shkruar “për fëmijët tanë”. Foto: AFP

“Rreth 30 njerëz vdiqën, rreth 100 njerëz u plagosën në shkallë të ndryshme. Policia dhe ekipet e shpëtimit janë tashmë në vendngjarje. Jo-njerëzit rusë nuk i braktisin metodat e tyre”.

“Në mungesë të forcës dhe guximit për t’u përballur me ne në fushën e betejës, ata po shkatërrojnë në mënyrë cinike popullatën civile”.

Image

Raportohet se të paktën 35 persona janë vrarë Foto: TWITTER/@KSERGATSKOVA

“Kjo është një e keqe që nuk ka kufi. Dhe nëse nuk dënohet, nuk do të ndalet kurrë.”

Ministria ruse e mbrojtjes ka thënë se trupat e saj nuk kishin asnjë objektiv të caktuar në Kramatorsk të premten.

Image

Pamjet treguan turma njerëzish në stacion të enjten duke u përpjekur të evakuoheshin Foto: TWITTER/@LESIAVASYLENKO

Pavlo Kyrylenko, guvernatori i rajonit të Donjeckut, tha se mijëra njerëz kishin qenë në stacion në kohën kur raketat goditën.

“Rashistët” (“fashistët rusë”) e dinin shumë mirë se ku synonin dhe çfarë donin: donin të mbillnin panik dhe frikë, donin të merrnin sa më shumë civilë,” tha ai.

Kyrylenko publikoi një fotografi në internet që tregonte disa trupa në tokë pranë grumbujve të valixheve dhe bagazheve të tjera./Bota sot/

Image

Nga stacioni dilte tym mes raporteve për një goditje me raketë Foto: TWITTER/@1GIX1

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Surging Consumer Interest in Crypto is Accelerating eCommerce Adoption – Survey

Story i radhës

Bëni dush në darkë? Lajme të këqija që do t’ju ndryshojnë rutinën

Të fundit nga