“Është një thertore”/ Familjet e luftëtarëve të Azov luten që ata të shpëtohen

Familjet e dëshpëruara të ushtarëve ukrainas të strehuar në fabrikën e çelikut Azovstal u kanë bërë thirrje liderëve botërorë që të shpëtojnë ata, raporton Sky News, përcjell Bota sot.

Në një konferencë shtypi, familjet i kërkuan presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan që të përfshihej në gjithë këtë.

Yevheniy Sukharnykov, babai i një luftëtari Azov, tha se djali i tij është “në ferr”.

“Ata po mbajnë mbrojtjen tani. Nuk është vetëm një luftë, është një thertore. Ne kërkojmë nxjerrjen e luftëtarëve tanë së bashku me vëllezërit e tyre të plagosur dhe të rënë,” tha ai.

Ai bëri thirrje që luftëtarët të dërgoheshin në një vend “neutral”, duke thënë se një peticion që kërkonte lëvizjen kishte fituar 1.5 milionë nënshkrime.

“Ne e kuptojmë se Turqia mund të jetë një vend i përshtatshëm (për procedurën). Unë i drejtohem Presidentit Erdogan si një burrë dhe një baba. Shpëtoni luftëtarët tanë. Ju keni përvojën. Dërgoni një flotë civile,” tha ai.

“Ne i kuptojmë të gjitha rreziqet, por ky është shansi ynë i vetëm. Ne ose rrezikojmë ose së bashku me gjithë botën i shikojmë ata të vrasin.”

Natalia Zarytska, gruaja e njërit prej luftëtarëve, tha se ka “qindra të plagosur pa duar, këmbë (që qëndrojnë) në kushte çnjerëzore. Ata po vdesin në agoni.”

Ajo vazhdoi: “Kam marrë një mesazh nga burri im se Kryqi i Kuq dhe OKB-ja shqetësoheshin vetëm për civilët. Dhe burri im pyeti ‘a jemi ne, ushtarë, vetëm materiale të mbeturinave? Ne ndihmuam dhe mbështetëm civilët, i shpëtuam ata edhe u ndihmuam me ushqimin tonë. Vërtet nuk duam asgjë?'”

Civilët janë evakuuar nga fabrika e çelikut në një operacion të përbashkët midis Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe OKB-së.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Finalja e Conference League, nga aktivitetet në sheshin “Skënderbej” tek ekspozimi i trofeut

Story i radhës

Ministri Bekteshi i ndihmon Strugës dhe Ohrit, edhe të Dielën të punohet në vendet turistike

Të fundit nga