Është më mirë ta shmangni: Asnjëherë mos i pastroni këto gjëra me sodë buke

Edhe pse e përdorim në situata të panumërta, soda e bukës nuk është një zgjidhje ideale për çdo lloj pastrimi të shtëpisë, sepse ndonjëherë mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi

Bikarbonati i natriumit, i njohur më mirë si soda e bukës, është një nga përbërësit kryesorë në çdo familje! E përdorim në situatat më të pabesueshme, jo vetëm në gatim: mund t’i zbardhim flokët me të, e përdorim për problemet me urthin, kujdesin për fytyrën…

Dhe ju me siguri i dini shumë përdorime fenomenale të sodës së bukës që shkojnë përtej nevojës së saj për gatim. Ky produkt, ndër të tjera, mund t’ju ndihmojë të ruani higjienën shtëpiake dhe të pastroni sipërfaqe të ndryshme në shtëpi/

Edhe pse është pothuajse gjithmonë super efektiv, në disa situata duhet shmangur!

Dyshemetë dhe mobiliet prej druri

Nëse përdorni sodë buke, me kalimin e kohës do të dëmtohen materialet natyrore, si p.sh. druri, sepse efekti i saj gërryes është i dëmshëm kur dëshironi që këto sipërfaqe të mbeten të paprekura dhe të forta.

Xhami

Për shkak të ndjeshmërisë së tij, gërvishtjet krijohen lehtësisht në xham, kështu që efekti gërryes i sodës së bukës është shumë i dëmshëm për sipërfaqe të tilla.

Enët e praruara

Qoftë takëm apo ndonjë pjatë tjetër e praruar, sigurohuni që të keni kujdes. Ari i vërtetë merr gërvishtje në kontakt me sodën, ka ndryshk, qërim…

Enët prej alumini

Edhe pse shpesh mund të pastrojmë sipërfaqet metalike me sodë buke, duhet të jemi veçanërisht të kujdesshëm kur bëhet fjalë për enët prej alumini. Është e rëndësishme që menjëherë ta shpëlani tërësisht, përndryshe do të oksidohet dhe do të marrë ngjyrë kafe.

Objekte që kanë të çara

Kur soda e bukës thahet pas pastrimit, precipitati mund të hyjë në çarje të ndryshme. Pas kësaj do të mbeten gjurmë të pluhurosura dhe të bardha të sodës, ndaj është më mirë ta shmangni atë dhe të përdorni pëlhura të ndryshme, mini-fshesë me rrymë…

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ushtria ukrainase: Po zhvillohen beteja të ashpra, i kemi zënë disa pilotë armiq

Story i radhës

Tri çifte të zodiakut që lindin fëmijët më të bukur dhe më të mirë – janë një bashkim ideal

Të fundit nga