Emiratet e Bashkuara Arabe kapin dy raketa balistike mbi Abu Dhabi

Emiratet e Bashkuara Arabe kapën dy raketa balistike të pretenduara nga rebelët Houthi të Jemenit mbi qiellin e Abu Dhabit herët të hënën, thanë autoritetet, sulmi i dytë në një javë që synonte kryeqytetin e Emirateve.

Zjarri i raketave përshkallëzon më tej tensionet në të gjithë Gjirin Persik, i cili më parë kishte parë një seri sulmesh pranë, por kurrë në mënyrë të padiskutueshme, në tokën e Emirateve mes luftës shumëvjeçare të Jemenit dhe rënies së marrëveshjes bërthamore të Iranit me fuqitë botërore.

Videot në mediat sociale treguan se qielli mbi Abu Dhabi ndizet para agimit të së hënës, me ato që dukej të ishin raketa interceptuese. Dy shpërthime më vonë ranë nëpër qytet. Por sipas Agjencisë shtetërore të lajmeve WAM fragmentet e raketave ranë të padëmshme mbi Abu Dhabi.

Emiratet “janë të gatshme për t’u marrë me çdo kërcënim dhe se marrin të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur shtetin nga të gjitha sulmet”, citoi WAM të thoshte Ministria e Mbrojtjes e Emirateve të Bashkuara Arabe, shkruan AP.

Zjarri i raketave ndërpreu trafikun në Aeroportin Ndërkombëtar të Abu Dhabi, shtëpia e transportuesit të gjatë Etihad, për rreth një orë pas sulmit.

Zëdhënësi ushtarak Houthi, Yehia Sarei, e mori përsipër sulmin në një deklaratë televizive, duke thënë se rebelët shënjestruan Emiratet e Bashkuara Arabe me raketa balistike dhe me dronë. Ai paralajmëroi Emiratet e Bashkuara Arabe se do të vazhdojnë të jenë një objektiv “për sa kohë që sulmet ndaj popullit jemenas vazhdojnë”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Rama jep lajmin e mirë për qytetaret dhe subjektet që regjistrojnë mjetet rrugore për herë të parë

Story i radhës

Shtabi i Krizave sot do të vendos nëse do të shkurtohen ditët e izolimit

Të fundit nga