Eksperti tregon pse nuk duhet t’i ruani kurrë domatet në frigorifer

Shumë njerëz i ruajnë domatet e tyre në frigorifer.

Megjithatë, disa ekspertë zbuluan pse nuk duhet ta bëni kurrë këtë – pavarësisht nëse janë të pjekura apo jo.

Eksperti i ushqimit dhe zëvendës redaktori i ushqimit në Martha Stewart Living, Gregory Lofts, zbuloi për Marthastewart.com pse domatet tuaja nuk i përkasin temperaturave të ftohta.

Me sa duket, kur i ruani domatet në frigorifer, temperaturat e ftohta thyejnë membranat e tyre qelizore, duke ju lënë fruta të butë dhe jo të shijshëm.

“Ju në thelb po hiqni shijen dhe strukturën nga një domate kur e vendosni në frigorifer”, tha Gregory.

Gregory shtoi se domatet mund të thithin aromat brenda frigoriferit tuaj, duke ndikuar negativisht në cilësinë dhe shijen e tyre. Në vend që t’i hidhni në frigorifer, ai tha t’i lini domatet në temperaturën e dhomës, qofshin ato të pjekura apo jo.

Për domatet që i keni prerë tashmë, Meghan Splawn, ish-redaktore e ushqimit për Kitchn’s Skills, rekomandoi t’i mbështillni dhe t’i ruani në frigorifer.

“Domatja do të shijojë më mirë nëse mund ta hiqni nga frigoriferi edhe 30 minuta para ngrënies për ta kthyer në temperaturën e dhomës”, tha ajo.

Megjithatë, mos e lini domaten e prerë të qëndrojë për një kohë të gjatë, pasi Meghan tha se lënia e një domateje në temperaturën e dhomës që tashmë është prerë do të shkaktojë tharjen e saj. 

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Uashingtoni forcon tonet ndërsa trupat ruse grumbullohen pranë Ukrainës

Story i radhës

Zyrtarizohet stadiumi dhe orari, zbuloni se kur luhet miqësorja Shqipëri-Gjeorgji

Të fundit nga