E FUNDIT/ Basha reagon për herë të parë pas rezultatit negativ në zgjedhje: Shqiptarët kanë humbur besimin te vota

schedule11:35 – 7 Mars, 2022

Kryedemokrati Lulzim Bash aka reaguar për herë të parë pas rezultatit negativ në zgjedhje. Basha tha se pret të përfundojë numërimi, por theksoi se shqiptarët kanë humbur besimin te vota, prandaj edhe nuk morën pjesë në zgjedhje dje.

Nuk ka shqiptar që nuk e kupton që gjashtë marsi nuk është një normalitet, por një anormalitet i një anormaliteti. Me një numër rekord të ulët votuesish, shqiptarët treguan se e braktisën zgjedhjet sepse nuk kishin asnjë siguri. Iu mohuan komisionerët”, tha Basha duke shtuar se Aleanca e “non gratave” kërcënoi dje komisionerët.

 

Një pjesë e fajita për mospjesëmarrje në zgjedhje i takon opozotës. Duhet të shkëputemi plotësisht nga e shkluara dhe t’i dëgjojmë dhe përfaqësojmë njerëzit”, vijoi Basha.

Nuk është koiha për t’i kurpërgjegjësive, por as edhe sikur jetojmë në një planet tjetër. Jemi në njëvend ku janë asgjësuar zgjedhjet. Kanë ndodhur ngjarje që ju i dini më së mirë. Ne do t’i përgjigjemi kësaj përmes një reforme më të thellë. Përshpejtimi i hapave që kemi nisur. Duhet të nxisim mendimin e lirë në parti. Ky nuk është një proces i lehtë. Përballë tani nuk kemi vetëm Ramën, por edhe faktorë të tjerë që kanë zgjedhur të investohen për qëllimet e tyre personale”, vijoi Basha.

PD është renditur e treta në dy bashki ku ka përfunduar numërimi, dhe e dyta në Rrogozhinë.

Vijon…

 

Story i mëparshëm

UNICEF: Operacioni ushtarak në Ukrainë kërcënim, 7.5 milion fëmijë në rrezik

Story i radhës

Ahmeti uron 7 marsin, ditën e mësuesit

Të fundit nga