E dhimbshme, në një qytet të Ukrainës u gjetën mbi 100 trupa të pajetë

Gjithsej 132 trupa të pajetë janë gjetur në qytetin ukrainas Makariv, ka raportuar uebfaqja e Ukrainska Pravda, duke cituar kryetarin e bashkisë së qytetit, raporton BBC, përcjell “Bota sot”.

Duke folur në një fjalim televiziv të premten, Vadym Tokar tha: “Që nga dje, ne gërmuam 132 trupa të civilëve që u ekzekutuan nga pushtuesit rusë”.

Ai tha se shumica e trupave u gërmuan nga varret masive, por se disa u gjetën në rrugë.

Makariv është rreth 50 km (30 milje) në perëndim të Kievit dhe para luftës kishte një popullsi prej rreth 15,000 njerëz.

Tokar tha se luftimet në javët e fundit kishin parë që shifra të binte deri në 1,000 dhe se rreth 40% e Makariv ishte dëmtuar, me shumë ndërtesa që nuk mund të riparoheshin.

“Okupatorët shkatërruan pothuajse të gjithë infrastrukturën, bombarduan [shtëpitë] dhe ndërtesat e banimit, shkatërruan plotësisht spitalet dhe kopshtet e fëmijëve,” tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

“Pabarazia është e dukshme që tani!”/ Rritja e çmimeve do të thellojë varfërinë, cilët faktorë do të kontribuojnë

Story i radhës

Ka disa lloje çiftesh, por cilët janë më të lumturit?

Të fundit nga