Dy zemra dhe një festë: si të shmangni tensionet dhe përplasjet me partnerin tuaj gjatë pushimeve

Kemi kaluar muaj të gjatë pune të lodhshme dhe stresuese: tani është koha të shijojmë pushimet tona të merituara. Sepse, sidoqoftë, pikërisht kur gjërat më në fund duhet të jenë të lehta dhe argëtuese, çdo situatë duket e mirë për të ndezur grindjen me partnerin tonë, dhe pikërisht për pushimet?

Marrëveshje të qarta dhe pa bujë– Nëse ndajmë interesa dhe pasione me partnerin, gjithçka është më e lehtë: edhe nëse njëri i do malet dhe tjetri detin, por të dy jemi të apasionuar pas kulturës dhe artit, mund të zgjedhim të vizitojmë një kryeqytet evropian ose një vend historik, që do t’ju emocionojë dhe do t’ju bëjë të dy të lumtur. Nëse, nga ana tjetër, njëri prej të dyve ka vendosur t’i kënaqë tjetrin pasionin për ecje në male ose për plazhe me diell, duhet të mendoni mirë para se të largoheni dhe më pas shmangni çdo inat apo hakmarrje.

Çdo udhëtim është një aventurë – Kur lindin pengesa dhe vonesa, për shembull në aeroport, ne para së gjithash përpiqemi të qëndrojmë të qetë. Mbi të gjitha, le të mos zemërohemi me të sikur të ishte disi përgjegjës për problemin: për këtë është më mirë të ndani sa më shumë vendime përpara nisjes, duke filluar nga zgjedhja e transportuesit.

Buxheti –Është një tjetër kapitull i aftë për të ndezur sherre pa fund. Gjithashtu në këtë rast, dhe veçanërisht nëse jemi në festën e parë së bashku, ia vlen të bëjmë marrëveshje të qarta përpara se të largohemi: ne vendosim së bashku se sa para do të ndajë secili nga të dy për festën dhe se si do të ndahen shpenzimet.

Hapësirat personale- Të jesh bashkë me pushime nuk do të thotë të jetosh me zinxhir. Sidomos nëse njëri nga të dy i është nënshtruar dëshirave të tjetrit në destinacionin e zgjedhur, mund të jetë e dobishme që ai të mbajë një hapësirë personale për relaksim, duke iu përkushtuar pasioneve të tij, ndërsa tjetri zhytet i vetëm në aktivitetet që partneri është.

Sjelljet dhe respekti– Jeta e një çifti, qoftë edhe të sapolidhur, duhet të bazohet në dy gurë themeli: sjellja dhe respekti reciprok. Janë dy gurë themeli që duhet të kalojnë të gjitha monedhat e jetës, përfshirë edhe festat. Respekti duhet të drejtojë të gjitha gjestet e vogla dhe të mëdha të ditës, nga përpikëria e kohës së takimeve, mbajtja e angazhimeve, si p.sh. kur paguani një faturë dhe shmangien e gjesteve dhe sjelljeve që mund të bezdisin ose dëmtojnë shoqëruesin e udhëtimit dhe jetës.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ranil Wickremesinghe betohet si president i ri i Shri Lankës

Story i radhës

​Vedat Muriqi afër rikthimit te Mallorca

Të fundit nga