Disa të vdekur nga përplasja e avionit ushtarak amerikan ‘me materiale bërthamore në bord’

Ushtria e SHBA është detyruar të mohojë se një avion i avancuar me materiale bërthamore në bord është përplasur dje duke vrarë të paktën katër njerëz në bord në shkretëtirën e Kalifornisë.

Por frikat janë shtuar për përhapje të materialeve të rrezikshme nga bordi i mjetit ajror, teksa një person i pestë është i humbur nga aksidenti.

Avioni u rrëzua pranë autostradës’ 78 Highway’ në zonën Imperila County në shkrëtëtirën e Kalifornisë, mesditën e djeshme.

Grupe të shumta emergjence shkonin me nxitim në vendndodhjen e largët. Disa nga mediat thanë se të katërt të vrarët në aksident, ishin marinsa të SHBA.

Zëdhënësja e forcave ajrore Sarah Marshall, tha se përplasja përfshinte mjetin ajror me helika rotacionale MV-22B Osprey.

Ushtria mohonte raportimet se në bord kishte materiale bërthamore pas nisjes së spekulimeve në rrjetet sociale.

Pamjet e postuara online tregonin tym që ngrihej nga rrënoja tërësisht e djegur e mjetit.

Shkaqet e aksidentit janë ende të panjohura.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

TikTok lançon mjete për kufizimin e përdorimit të aplikacionit

Story i radhës

Mbretëresha Elizabeth nuk i lejoi Meghan dhe Harry-n të bënin foto gjatë takimit të saj me Lilibet

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish