Diplomatët e BE-së arrijnë marrëveshje për sanksionet e reja ndaj Rusisë

Diplomatët e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord për një raund të ri sanksionesh kundër Moskës, duke përfshirë ndalimin e importit të arit nga Rusia dhe ngrirjen e aseteve të huadhënësit kryesor të vendit Sberbank.

Sanksionet përfshijnë listën e zezë të më shumë individëve dhe subjekteve që mbahen përgjegjës për luftën, sipas Republikës Çeke, e cila aktualisht mban presidencën e rradhës të Këshillit Evropian, përcjell Bota sot.

Masat do të hyjnë në fuqi të enjten dhe do të shënojnë raundin e shtatë të dënimeve të vendosura ndaj Rusisë nga blloku që kur nisi pushtimin e saj në Ukrainë në fund të shkurtit.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

​Formohet konsorciumi i universiteteve për sport në Ballkan

Story i radhës

Aplikacione të rreme po vjedhin miliona në kriptomonedha paralajmëron FBI

Të fundit nga