Dialogu “prioritet i shtatë”, Konujfca: 4 herë në vit m’u taku me Vuçiqin, nuk është shpenzim i energjisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në fillet e tij kur u zgjodh shef i ekezekutivit, pati thënë se Dialogu Kosovë – Serbi do të jetë prioritet i gjashtë apo i shtatë i qeverisjes së tij.

Por, pas rreth 2 vjet e gjysmë në Qeveri: Qeverisë Kurti duhek se e gjithë energjia po i shteret nga Dialogu, edhe pse ishte prioritet i “gjashtë apo i shtatë”.

E, për Glauk Konjufcën, kryekuvendarin dhe bashkëpartiakun e Kurtit, 4 herë në vit takime me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, sa i përket Dialogut “nuk është shpenzim i energjisë”.

“Nuk po varet edhe krejt prej neve. Përshembull Brukseli dhe Uashingtoni e thirrin kryeministrin edhe i thotë me 14 shtator ne kemi nevojë që ti mu shfaqë edhe me negociu me Serbinë. Tash më ju than jo valla unë s’kamë kohë në shtator, a bën në dhjetor. Kështu kish me qenë nëse e shpërfill krejt. 4 herë në vit është takuar me Vuçiqin, nuk është shpenzim i energjisë ky”, ka thënë Konjufca në “KallxoPernime”.

Story i mëparshëm

Aludimi për negociata me Nikollën dhe Çuçin, PD e mohon: Nuk është dhënë asnjë qëndrim!

Story i radhës

Personat që vonohen gjithmonë janë më të suksesshëm dhe jetojnë më gjatë

Të fundit nga