Dhjetë të vdekur pas sulmit të Iskanderit në bazën ushtarake

Sipas burimeve ukrainase, “rreth dhjetë persona” u vranë në sulmet ruse në një bazë ushtarake në qytetin ukrainas të Dnipro.

“Një terren stërvitor ushtarak i Gardës Kombëtare u godit nga raketat Iskander këtë mëngjes,” tha kreu rajonal i Gardës Kombëtare, Genadi Korban për TV Dnipro të premten.

30 deri në 35 persona të tjerë u plagosën.

Guvernatori i rajonit, Valentin Resnichenko, kishte deklaruar më parë se sulmet kishin shkaktuar “dëme të rënda” dhe punonjësit e shpëtimit po kërkonin viktima nën rrënoja.

Dnipro është një qytet i madh industrial në Ukrainën qendrore.

Deri më tani, ai ishte kursyer nga dëmtimet e mëdha të luftës dhe shërbeu si qendër për personat e zhvendosur brenda vendit nga lindja e vendit. (AFP/bho)

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Bislimovski: Për të ndikuar në çmimin e energjisë elektrike duhet të kemi burime të brendshme

Story i radhës

Kosova konfirmon largimin e Kurtulus drejt Suedisë

Të fundit nga