Detaje rreth qendrës së stërvitjeve ushtarake në Lviv, e cila u godit me raketa nga forcat ruse

Administrata ushtarake rajonale e Lviv thotë se Qendra Ndërkombëtare e Paqeruajtjes dhe Sigurisë (IPSC), në distriktin Yavoriv, u vu në shënjestër këtë mëngjes nga forcat ruse.

E vendosur 30 kilometra nga qyteti i Lvivit, IPSC u formua në vitin 2007 për të trajnuar forcat e armatosura të Ukrainës, veçanërisht për misionet paqeruajtëse.

Ai gjithashtu pret rregullisht trupa ndërkombëtare, raporton BBC.

Një dokument i NATO-s për qendrën thotë se ajo synon të sigurojë trajnime për mina, për trupat ukrainase dhe të vendeve të tjera.

Ndryshe, IPSC është një nga dy vendet në Ukrainë ku zhvillohen stërvitjet ushtarake ndërkombëtare.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Mbi 800 raste aktive me COVID-19 në Shqipëri

Story i radhës

Kundër vrasësit të epshit: Veprimet me të cilat lehtë të rritet libidoja, edhe kur jeni të nevrikosura dhe të lodhura

Të fundit nga