Dërgimi i trupave ruse në Ukrainë, Johnson tregon veprimet ndaj Putinit

Sanksionet për të përmbushur ‘sjelljen e paarsyeshme’ ruse – Johnson

Kryeministri i Britani Boris Johnson ka folur pas takimit urgjent të Cobra – komiteti i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që merret me emergjencat.

Ai ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin tani ka shkelur sovranitetin ukrainas duke dërguar trupa dhe “shkatërruar plotësisht” ligjin ndërkombëtar, shkruan BBC, përcjell Bota sot.

“Ne do të vendosim menjëherë një paketë sanksionesh ndërkombëtare,” tha ai.

“Ky është vetëm i pari i një breshëri sanksionesh, sepse ne besojmë se do të ketë më shumë sjellje irracionale ruse në të ardhmen,” thotë ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Si të humbisni peshë duke ngrënë 5-6 herë në ditë

Story i radhës

Aksident në “Bllok”, momenti kur i lënduari transportohet me barrelë

Të fundit nga