Dënohet me 30 vjet burgim për dy përdhunime aktori amerikan

Aktori amerikan Danny Masterson u dënua të enjten me 30 vjet burgim të përjetshëm pasi u dënua për dy akuza për përdhunim në një sallë gjyqi në Los Anxhelos, sipas Zëvendës D.A. Reinhold Mueller i Zyrës së Prokurorit të Rrethit të Los Anxhelosit.

Masterson mori dënimin maksimal “të përgjithshëm” për krimet, tha Mueller.

Ylli i “That ’70s Show”, 47 vjeç, u shpall fajtor në fund të majit për dy nga tre akuzat e përdhunimit dhe u dërgua në paraburgim pas vendimit. Juria u bllokua në pikën e tretë.

Pas arrestimit të tij fillestar në vitin 2020, Masterson ishte deklaruar i pafajshëm për përdhunimin e tre grave në shtëpinë e tij në incidente të veçanta midis 2001 dhe 2003.

Dënimi i të enjtes rrjedh nga gjyqi i dytë i çështjes, i cili filloi më 24 prill dhe shkoi në juri më 17 maj. Masterson u përfaqësua nga avokatët mbrojtës Shawn Holley dhe Philip Cohen. Zëvendës D.A. Ariel Anson dhe Zëvendës D.A. Mueller e ka ndjekur penalisht rastin.

Holley u tha gazetarëve jashtë gjykatës të enjten se ata planifikojnë të apelojnë dënimet e tij për përdhunim.

“Ne jemi shumë të zhgënjyer me dënimin që gjykatësi dha sot”, tha Holley, duke lexuar nga një deklaratë. “Zoti. Masterson nuk i kreu krimet për të cilat u dënua dhe ne dhe avokatët e apelit që jemi më të mirët dhe më të ndriturit në vend kemi besim se këto dënime do të përmbysen”.

Gjyqi i parë filloi në tetor 2022 dhe një gjyq u shpall muajin pasardhës pasi juria mbeti e bllokuar, tha Prokurori i Qarkut për CNN në atë kohë.

Alison Anderson, avokatja që përfaqëson dy nga tre akuzueset, i tha CNN në një deklaratë të enjten pas dënimit se klientët e saj “kanë shfaqur forcë dhe guxim të jashtëzakonshëm, duke iu drejtuar organeve të rendit dhe duke marrë pjesë drejtpërdrejt në dy gjyqe rraskapitëse penale”.

“Unë përshëndes guximin e tyre për paraqitjen dhe pjesëmarrjen në këtë proces. Shpresoj se kjo fjali do t’u sjellë disi paqe dhe se trimëria e tyre do të jetë shembull për të tjerët”, tha Prokurori i Qarkut të Los Anxhelosit, George Gascón në një deklaratë për CNN. “Një nga prioritetet e mia kryesore është të siguroj që Los Anxhelosi nuk do të jetë më një vend gjuetie për elitën e Hollivudit që ndihet me të drejtë të pre e grave”.

Masterson është më i njohur për rolin e tij si Steven Hyde në “That ’70s Show”, i cili u transmetua për tetë sezone në Fox nga 1998 deri në 2006, dhe luajti me Mila Kunis, Ashton Kutcher, Laura Prepon, Topher Grace dhe Wilmer Valderrama.

Kutcher dhe Masterson luajtën gjithashtu në “The Ranch” të Netflix duke filluar në 2016, por Netflix dhe producentët e hoqën Masterson jashtë shfaqjes mes akuzave për përdhunim. Në atë kohë, Masterson tha se ishte “qartësisht shumë i zhgënjyer” nga vendimi në një deklaratë për CNN.

Lajmet për akuzat datojnë në mars 2017, kur gazetari dhe ish-redaktori i Village Voice, Tony Ortega, shkroi në faqen e tij “The Underground Bunker” se Masterson po hetohej nga Departamenti i Policisë së Los Anxhelosit.

Story i mëparshëm

Fajon ka porosi për vendet e Ballkanit perëndimor – mundësi dhe rast më të mirë nuk do të keni

Story i radhës

AlternAtivA: Në vend se të jetë President i popullit, Pendarovski vendosi t’i shërbejë interesit partiak të mosndëshkimit!

Të fundit nga