Dendias: Mbështesim Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në rrugëtimin e tyre drejt BE -së

“Greqia po punon shumë për të garantuar paqen, sigurinë dhe stabilitetin në rajon. Unë besoj se e vetmja mënyrë për të arritur këto synime është një mbështetje e qartë dhe e plotë për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor. Besojmë thellë se negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë duhet të fillojnë menjëherë”, tha ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias sot gjatë vizitës në Shkup.

Dendias theksoi se ata e mbështesin qartë perspektivën evropiane të Maqedonisë dhe se vizita e tij në Shkup është për të treguar se ata janë “së bashku në rrugën drejt Evropës”.

“Ne konsiderojmë se jemi aleati juaj i ngushtë, do të bëjmë përpjekjet e duhura për të përmirësuar marrëdhëniet mes vendeve tona në nivel dypalësh dhe kjo mbështetet nga Plani i Veprimit i miratuar nga Këshilli i parë i Lartë i Bashkëpunimit”, tha Dendias, duke theksuar se Greqia është e përkushtuar në zbatimin e duhur të Marrëveshjes së Prespës.

Ai bëri të ditur se ka interesim të madh të një kompanie të madhe greke për të investuar në Maqedoni, e bëhet fjalë për një termocentral, investim prej 200 milionë eurosh.

“Më vjen mirë që ekonomia jonë po bashkëpunon më ngushtë dhe më e fortë se asnjëherë tjetër dhe tashmë kemi arritur në nivelet që ishim para pandemisë dhe është një kënaqësi e madhe për ne të dëgjojmë se investimet greke janë në një nivel shumë të lartë në vendin tuaj”, tha Dendias.

Story i mëparshëm

Takimi Osmani-Dendias, ia çfarë u diskutua

Story i radhës

Ministri Çupi me propozime konkrete për të lehtësuar ardhjen e mërgimtarëve, kërkon korsi të posaçme në kufij për ta

Të fundit nga