​Danimarka synon të bëhet e pavarur nga gazi rus

Kryeministrja daneze Mette Frederiksen deklaroi të dielën se vendi i saj do të rrisë ndjeshëm buxhetin e mbrojtjes dhe po përpiqet të bëhet i pavarur nga gazi rus pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës.

“Kohët historike na ftojnë në vendime historike. “Ky është investimi më i madh në mbrojtjen daneze në kohët e fundit,” tha Frederiksen.

Vendi skandinav do të rrisë buxhetin e tij gradualisht për të arritur 2% të PBB-së deri në vitin 2033, që është e barabartë me një rritje të shpenzimeve vjetore të mbrojtjes prej rreth 2.65 miliardë dollarësh, sipas një marrëveshjeje midis partive kryesore parlamentare, raporton Reuters.

Palët kanë rënë dakord të ndajnë rreth 1 miliard dollarë gjatë dy viteve të ardhshme për të forcuar mbrojtjen, diplomacinë dhe ndihmën humanitare daneze.

Danimarka, një anëtare e NATO-s, ra dakord në vitin 2019 për të rritur shpenzimet ushtarake nga 1.35 për qind e prodhimit të saj ekonomik në 1.5 për qind deri në vitin 2023, por ishte nën presionin e Shteteve të Bashkuara për të arritur objektivin prej 2 për qind të NATO-s.

“Sulmi i pakuptimtë dhe brutal i Putin-it ndaj Ukrainës ka krijuar një epokë të re në Evropë, një realitet të ri. Lufta e Ukrainës nuk është vetëm e saj, ajo është një provë e gjithçka në të cilën ne besojmë, një test i vlerave tona, demokracisë, të drejtave të njeriut, paqes dhe lirisë”, shtoi kryeministrja daneze.

Për t’u përshtatur me shpenzimet më të larta të mbrojtjes, kufizimet aktuale buxhetore të Danimarkës do të lehtësohen dhe deficiti do të bëhet negativ pas vitit 2025.

Frederiksen tha se partitë kryesore parlamentare bien dakord që Danimarka duhet të bëhet e pavarur nga gazi rus “sa më shpejt të jetë e mundur”, megjithëse nuk është vendosur asnjë afat kohor.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Nis procesi i numërimit të votave në Rrogozhinë

Story i radhës

Drake i humb 275 mijë dollarë, vendosi bast për fitoren e Masvidal

Të fundit nga