​CNN: Luftimet vazhdojnë në periferi të Kievit

Luftimet intensive vazhduan rreth periferive të Kievit sot pasdite, veçanërisht në veriperëndim dhe verilindje të qytetit, pavarësisht njoftimit nga zyrtarët ukrainas dhe rusë se Moska po tërhiqte disa njësi nga kryeqyteti dhe Chernihiv.

CNN raporton për të shtëna të artilerisë dhe se sistemet e shumta të lëshimit të raketave mund të dëgjoheshin gjithashtu në mënyrë sporadike.

Në qendër të qytetit, sirenat e sulmit ajror dhe goditjet e artilerisë mund të dëgjoheshin gjithashtu me të njëjtin intensitet si në ditët e mëparshme.

Një anëtar i forcave të Mbrojtjes Territoriale të Ukrainës, Yuryi Matsarski, tha për CNN se luftimet nuk ishin ndalur në 24 orët e fundit.

“(Kishte granatime) gjatë gjithë kohës dje. Kishte shumë granatime gjatë natës dhe gjithashtu sot në mëngjes dhe tani në mbrëmje. Asnjë objektiv nuk u godit në Kiev, kështu që sistemi ynë antiraketë po bën më të mirën,” tha ai.

Banorët thanë për CNN se dyshojnë ndaj njoftimit të Rusisë se po tërhiqte disa nga forcat e saj nga rajoni, duke shtuar se Moskës nuk mund t’i besohej.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Truket e thjeshta që ju ndihmojnë të visheni mirë dhe të shpenzoni pak, për të qenë gjithmonë elegante

Story i radhës

Nuk zgjat shumë festa e Kosovës, Zvicra gjen golin (VIDEO)

Të fundit nga