​Cili organ është pika e dobët e secilës shenjë të zodiakut?

Sipas astrologjisë, secila nga dymbëdhjetë shenjat e zodiakut ‘sundon’ një pjesë të trupit, e cila ndikon në organet e të lindurve nën atë shenjë të veçantë. Pjesët e trupit i ‘caktohen’ çdo shenje duke filluar nga dashi dhe koka drejt peshqve dhe këmbëve.

Marrëdhënia midis shenjave të zodiakut dhe organeve varet nga dy gjëra.

Përveç faktit se çdo shenje i është caktuar pjesa e saj e trupit, ajo përfaqëson edhe pikat e dobësisë në trup, pra se cilat organe duhet pasur kujdes.

Pozicioni i Hënës, i cili lëviz nëpër yjësitë e tyre dhe kështu ka një ndikim më të fortë ose më të dobët, varet nga vendi dhe kur është, me rëndësi të madhe për organizmin. Për shembull, nëse Hëna është në Dashi, shenja e të cilit është përgjegjëse për pjesën e sipërme të trupit, ndikimi astral do të shkaktojë migrenë dhe gjendje të tjera në kokë ose tru (presion, shpërqendrim…).

Shenja e horoskopit tregon se cilat organe duhet të monitorohen:

Dashi: koka, sytë, veshët dhe qarkullimi në kokë dhe shpatulla.

Binjakët: supet, krahët, pëllëmbët dhe mushkëritë.

Demi: goja, qafa dhe fyti.

Gaforrja: gjoksi, muskujt e gjoksit, barku dhe pankreasi.

Luani: zemra, shpina, shtylla kurrizore.

Virgjëresha: barku, zorrët, mëlçia dhe arteriet.

Peshorja: veshkat dhe gjëndrat mbiveshkore.

Akrepi: organet gjenitale, fshikëza dhe arteriet e lidhura.

Shigjetari: mëlçia, ijët dhe pjesa e sipërme e këmbës.

Bricjapi: kockat, kyçet dhe gjymtyrët e poshtme.

Ujori: qarkullimi dhe gjymtyrët e poshtme.

Peshqit: qarkullimi, muskujt e këmbëve dhe këmbët.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

VOA: Kroacia në Shengen, kundërshtimi i Austrisë pengon hyrjen e Bullgarisë dhe Rumanisë

Story i radhës

SHBA-ja do të dërgojë më shumë trupa në Estoni

Të fundit nga