Cilët janë “terroristët” që Turqia po i kërkon nga Suedia dhe Finlanda?

NATO ka nisur zyrtarisht procesin për të bashkuar Suedinë dhe Finlandën në aleancën e saj ushtarake. Por një kusht kyç për Turqinë anëtare të NATO-s është dorëzimi i më shumë se 70 personave të përshkruar nga presidenti i saj si terroristë, shkruan BBC.

Udhëheqësit e dy vendeve nordike thonë se po e marrin seriozisht çështjen, por në fund të fundit ekstradimi u takon gjykatave dhe jo politikanëve. Kë dëshiron Turqia dhe a mund të deportohen ndonjëherë në Ankara?

Kërkesat e Turqisë

Suedia dhe Finlanda aplikuan për t’u bashkuar me aleancën mbrojtëse të Perëndimit pasi Rusia nisi luftën e saj në Ukrainë. Turqia ishte e vetmja nga 30 vendet anëtare të NATO-s që bllokoi kërkesat e tyre derisa të dy shtetet nordike ranë dakord për një sërë kërkesash, duke përfshirë dorëzimin e individëve me lidhje të dyshuara me terrorizmin.

Sipas një memorandumi të nënshkruar në një samit të NATO-s javën e kaluar, Finlanda dhe Suedia ranë dakord të trajtojnë “kërkesat në pritje të deportimit ose ekstradimit të të dyshuarve për terrorizëm në mënyrë të shpejtë dhe të plotë”, me “korniza ligjore dypalëshe për të lehtësuar ekstradimin”.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se Suedia kishte premtuar të ekstradonte 73 “terroristë” dhe kishte dërguar tashmë tre ose katër prej tyre. E përditshmja turke pro-qeveritare Hurriyet publikoi një listë me 45 persona, duke përfshirë 33 të kërkuar nga Suedia dhe 12 nga Finlanda.

Turqia është veçanërisht e prirur për dorëzimin e individëve që i konsideron të lidhur me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), të konsideruar si një grup terrorist nga BE, SHBA dhe MB. Gjithashtu kërkohet Fethullah Gulen. Gylenistët fajësohen nga Turqia për një grusht shteti të dështuar kundër presidentit Erdogan në vitin 2016.

Bulent Kenes, gazetar

Për vite, ai ishte kryeredaktor i Today’s Zaman, një e përditshme e madhe në gjuhën angleze në Turqi, përpara se të mbyllej në vitin 2016. Tani, ai jeton në mërgim në Stokholm.

Autoritetet turke e akuzojnë atë se është pjesë e lëvizjes Gulen, ose asaj që ata e quajnë Organizata terroriste Fetullah (Feto). Ajo është e njohur për rrjetin e saj të shkollave dhe nuk konsiderohet një grup terrorist në BE, MB apo SHBA.

Kenes tha se ai u bë një objektiv për kritikat e tij të hapura ndaj presidentit Erdogan dhe u përball me akuzat për komplot për të rrëzuar qeverinë: “Të gjitha akuzat janë të fabrikuara. Unë jam një gazetar i pavarur pa lidhje me asnjë organizatë.”

Ai u largua në Stokholm pasi iu dha një dënim me burg në vitin 2015 për “fyerje të presidentit”. Fyerja e Presidentit Erdogan mbetet një akuzë e zakonshme sot, me 17 gazetarë dhe karikaturistë të dalë në gjyq në tre muajt e parë të vitit 2022, sipas organizatës së pavarur turke Bianet.

Bulent Kenes beson se ai është bërë një mjet pazaresh mes Erdoganit dhe Suedisë në negociatat me NATO-n. Ai nuk ka veçanërisht frikë nga ekstradimi, pasi kjo do të ishte një “tradhti e vlerave të vetë Suedisë” për demokracinë dhe mbrojtjen e disidentëve. “Ky nuk është një provë për regjimin e Erdoganit… ky është një test për autoritetet suedeze,” tha ai.

Fatih, ‘zjarrvënës’

Të tjerët në listën e Turqisë janë shumë më pak të spikatur. Fatih, një kurd finlandez, ishte pjesë e një grupi prej pesë të rinjsh që i vunë zjarrin derës së ambasadës turke në vitin 2008.

Tani një pronar biznesi dhe sipërmarrës 37-vjeçar, ai tha se ishte penduar për atë që bëri: “Në atë kohë, jeta ime ishte ngatërruar, kisha shumë lloje problemesh.”

Ai u befasua kur e gjeti emrin e tij në listë, pasi mbaroi vuajtjen e një dënimi me kusht prej 14 muajsh shumë kohë më parë dhe i pagoi dëmet ambasadës. Autoritetet finlandeze i dhanë atij shtetësinë disa vite më parë dhe e konsideruan çështjen e ambasadës të mbyllur, tha ai.

Turqia e akuzon atë se është anëtar i PKK-së militante, e cila bën thirrje për një vetëqeverisje më të madhe kurde dhe është e përfshirë në një luftë të armatosur me shtetin turk.

Fatih tha se ai nuk kishte lidhje apo lidhje ideologjike me PKK-në dhe besonte se ishte në shënjestër thjesht për shkak të prejardhjes së tij kurde.

Kurdët përbëjnë 15-20% të popullsisë së Turqisë, por janë përballur me persekutim në Turqi për breza të tërë. Qeveria në Ankara po përpiqet të ndalojë partinë pro-kurde HDP, e treta më e madhe në parlament.

Ndërsa Fatih nuk besonte se do të ekstradohej si shtetas finlandez, ai kishte frikë nga ngacmimet në komunitetin vendas turk ose arrestimi i mundshëm jashtë vendit me kërkesë të Turqisë. Ai tha se ishte shumë i trishtuar që Finlandës duhej të “luftonte për të”.

Aysen Furhoff, mësuesja që iku

Aysen Furhoff erdhi në Suedi pasi kreu pesë vjet burg në Turqi për përpjekje për të “përmbysur rendin kushtetues” kur ishte 17 vjeç dhe anëtare e Partisë Komuniste Turke. Ajo tha se i ishte ofruar mbrojtje në Suedi pasi u torturua në burg.

Tani 45 vjeç, ajo jeton në Stokholm me burrin dhe vajzën e saj dhe punon si mësuese dhe këmbëngul se nuk është më e përfshirë në politikën turke.

“Unë u largova nga Turqia 20 vjet më parë. Nëse më dërgojnë atje, ata nuk do të kenë asnjë dobi për mua. Të gjithë ata që njoh janë ose të vdekur ose në burg. Kjo është arsyeja pse të qenit në listë ishte befasuese – kush jam unë për ta?”

Furhoff thotë se ajo po ndiqet penalisht edhe në Turqi për të qenë anëtare e PKK. Ajo pranon se ka bashkëpunuar me ta për tre muaj rreth 25 vjet më parë.

Ndërsa ajo nuk e simpatizon më PKK-në, ajo mohon se ata janë një grup terrorist dhe beson se ata duhet të jenë pjesë e diskutimeve për një paqe të negociuar në Turqi.

Duke cituar ligjin suedez, ajo nuk është e shqetësuar për ekstradimin, por e ka të vështirë të besojë se ajo mund të jetë një rast i rëndësishëm për Ankaranë.

Barrierat për ekstradimin

Kërkesat ligjore në Suedi dhe Finlandë e bëjnë shumë të vështirë për Turqinë të ekstradojë llojin e numrave që dëshiron: Një gjykatë e pavarur ka fjalën e fundit për ekstradimin – jo politikanët

Shtetasit e huaj mund të ekstradohen, por vetëm nëse janë në përputhje me Konventën Evropiane për Ekstradimin. Ekstradimi nuk lejohet për krime politike ose në vende ku njerëzit rrezikojnë përndjekjen.

Veprat e supozuara duhet të shihen si krim në Suedi ose Finlandë. Sipas gazetës suedeze Dagens Nyheter, nga 33 emrat suedezë të listuar në mediat turke, 19 tashmë janë refuzuar për ekstradim nga Gjykata e Lartë e Stokholmit.

Finlanda ka ekstraduar dy persona në Turqi. Ministria e drejtësisë thotë se nuk është marrë asnjë kërkesë e re dhe i ka premtuar komunitetit kurd se nuk do të ketë asnjë ndryshim në ligj.

Reagim i mundshëm

Nëse kërkesat e Turqisë refuzohen, ajo mund të tërheqë mbështetjen e saj për anëtarësimin e vendeve nordike në NATO, thotë Murat Yesiltas i institutit pro-qeveritar Seta. Ka pak shanse që Suedia ose Finlanda të dorëzojnë dikë në listë së shpejti.

Një ish-anëtar i PKK-së në listë, Cemil Aygan, është shënjestruar për ekstradim nga Turqia në të kaluarën, por beson se Gjykata e Lartë e Suedisë do t’i pengojë asaj. “Nëse Suedia do të më dorëzonte, jeta ime do të kishte përfunduar”, tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Agresioni rus kundër Ukrainës, synim i ngjashëm i Serbisë ndaj Kosovës

Story i radhës

A mund të parashikojnë vërtet ëndrrat të ardhmen?

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish