Cila është strategjia e Rusisë tani?

Marshalli Ajror Sean Bell ka dhënë analizën e tij mbi krizën në Ukrainë, ndërsa forcat ruse vazhdojnë me ofensivën e tyre lindore.

Ai tha se përparimi rus në lindje ishte tani “më klinik” dhe “më i fokusuar”.

“Është shumë e qartë se strategjia tani është të marrim rajonin e Luhanskut dhe më pas të marrim rajonin e Donetskut,” tha analisti ushtarak.

Bell vazhdoi duke thënë se forcat ruse kishin marrë gjithashtu rajonin “strategjikisht të rëndësishëm” të Lyman në Donbas, shkruan Sky News, përcjell Bota sot.

Ai tha: “Kjo është strategjikisht e rëndësishme sepse ka disa rrjete hekurudhore dhe ka gjithashtu disa ura përtej lumit që do të jenë të rëndësishme për fazën tjetër të operacionit.”

Analisti ushtarak shtoi: “Rusët po bëjnë përparim të ngadalshëm. Është tepër e kushtueshme, është brutale, është pothuajse mesjetare në mënyrën se si po e drejtojnë.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dyshja e suksesshme, Dafina Zeqiri dhe Ghetto Geasy së shpejti me një bashkëpunim

Story i radhës

Testi i DNA dhe pa kujtuar fare, je greke!

Të fundit nga