Çfarë ndodh me trupin tuaj kur e urreni punën

Të gjithë kanë ditë të këqija në punë, por ka shenja ndaj të cilave punonjësit duhet të tregojnë kujdes përpara se një javë e keqe në zyrë të kthehet në një stres të pafund dhe dobësues që po ju shkatërron shëndetin.

Shumë amerikanë janë bllokuar në punë toksike, një problem që punëdhënësit dhe punonjësit duhet ta marrin më seriozisht. Jeffrey Pfeffer, një profesor i sjelljes organizative në Stanford, i cili shkroi librin “Dying for a Paycheck”, zbuloi përmes kërkimit të tij se menaxhimi i dobët në kompanitë amerikane përbënte deri në 8%  të kostove vjetore shëndetësore dhe shoqërohej me 120,000 vdekje të tepërta çdo vit.

Trupi juaj mund ta dijë përpara se të kuptoni plotësisht se puna juaj është fajtore për simptomat e stresit, duke ju dërguar sinjale se nuk jeni mirë.

Ju nuk mund të flini

“Shumë herë gjëja e parë për të cilën do të dëgjojmë janë netët pa gjumë”, tha psikologia klinike Monique Reynolds. “Njerëzit raportojnë se ose nuk mund të flenë sepse mendja e tyre është në lëvizje ose nuk mund të qëndrojnë në gjumë. Ata zgjohen në mes të natës duke menduar për listën e tyre të detyrave”. Disa netë të shqetësuara nuk janë problem, por nëse bëhet një model, kjo mund të jetë një shenjë se stresi juaj i punës është bërë toksik.

Ju keni dhimbje koke

Muskujt tuaj tendosen për të mbrojtur trupin nga lëndimi. Kur e shihni vendin e punës si një zonë rreziku, ai i mban muskujt tuaj të shtrënguar, sipas Shoqatës Amerikane të Psikologjisë. Tensioni kronik në qafë, shpatulla dhe kokë mund të shoqërohet me migrenë dhe dhimbje koke për shkak të tensionit. “Stresi krijon simptoma fiziologjike dhe kjo manifestohet si dhimbje,” tha Reynolds.

Ju dhembin muskujt

Kur puna juaj është toksike, mund të duket sikur po luftoni kundër një tigri të egër në tryezën tuaj. Nën një kërcënim të perceptuar, truri juaj mbush sistemin me adrenalinë dhe hormone të tjera të stresit. “Sistemet tona nervore në punët toksike janë vazhdimisht në avantazh”, tha Reynolds. “Ne jemi vazhdimisht duke parashikuar, të gatshëm për të reaguar ndaj një shefi ose kolegu të pakëndshëm”.

Nëse jeni gjithmonë duke shkruar me shpatullat e përkulura dhe me nofullën të shtrënguar, kjo mund të jetë një shenjë se puna juaj po ndikon në shëndetin tuaj.

Shëndeti juaj mendor përkeqësohet

Reynolds vuri në dukje se stresi i shtuar mund të përkeqësojë problemet ekzistuese të shëndetit mendor. “Dikush që mund të jetë një shqetësues në një mjedis pune vërtet toksik; ai shqetësim shpesh do të përkeqësohet për të kaluar pragun klinik”, tha ajo. Një analizë e vitit 2012 e 279 studimeve lidhi perceptimet e padrejtësisë organizative me ankesat për shëndetin e punonjësve, si mbingrënia dhe depresioni. E. Kevin Kelloway, kryetar i Kërkimit në Kanada në Psikologjinë e Shëndetit në Punë, tha se trajtimi i padrejtë në punë mund të na shkaktojë stres të madh. “Padrejtësia është një stresues toksik sepse ajo godet thelbin e asaj që jemi”, tha ai.

Sëmureni më shpesh

Nëse ftoheni vazhdimisht, merrni parasysh mënyrën se si ndiheni për punën tuaj. Një numër i madh kërkimesh tregojnë se stresi kronik mund të komprometojë sistemin imunitar, duke ju bërë më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve.

Ju humbisni interesin për seksin

Mënyra se si e kaloni kohën tuaj pasqyron atë që vlerësoni. Kur merrni punën me vete në shtëpi marrëdhëniet tuaja mund të vuajnë. Shoqata Amerikane e Psikologjisë vë në dukje se kur gratë duhet të përballojnë stresin profesional mbi detyrimet e tyre të vazhdueshme personale dhe financiare, kjo mund të zvogëlojë dëshirën seksuale. Për meshkujt, ky stres kronik mund të rezultojë në prodhim më të ulët të testosteronit, i cili nga ana tjetër çon në ulje të dëshirës seksuale.

“Duhet të ketë një sasi të caktuar relaksimi në mënyrë që të lejohet që të lindë ndjenja e zgjimit,” tha Reynolds. “Pastaj është faktori kohë. Njerëzit raportojnë se nuk kanë kohë të mjaftueshme për të bërë seks.”

Jeni të lodhur gjatë gjithë kohës

Kjo është një lodhje e thellë e kockave që duket se nuk e shëron asnjë sy gjumë apo fundjava. Kelloway vuri në dukje se “nuk ka asnjë mënyrë që individët të reagojnë ndaj një vendi pune toksik”, por ai tha se lodhja është në rangun e simptomave fizike që punonjësit mund të ndjejnë. “Ju ndiheni të mbingarkuar sepse po punoni shumë gjatë ngaqë ndiheni të mbingarkuar”, tha ai.

Probleme me stomakun

Dispepsia, kapsllëku, fryrja e barkut mund të shoqërohen të gjitha me stresin, sepse ai ndikon në atë që tretet në zorrë dhe gjithashtu mund të ndryshojë bakteret tona, gjë që nga ana tjetër ndikon në disponimin tonë. Kjo është arsyeja pse mund të keni dhimbje barku kur jeni të mërzitur, tha Kelloway, i cili e përjetoi këtë vetë në një punë toksike.

Oreksi juaj ndryshon

Oreksi juaj është i lidhur ngushtë me trurin. Nën stresin akut, përgjigja juaj luftoni ose ikni çliron adrenalinën, duke i thënë trupit tuaj të shtypë tretjen për t’u përqendruar në shpëtimin tonë nga një rrezik i perceptuar, sipas Harvard Health Letter. Megjithatë, nën stresin afatgjatë, gjëndrat mbiveshkore të trupit tuaj çlirojnë kortizol, një hormon që mund të rrisë urinë. Kur puna juaj po shkakton shqetësim emocional afatgjatë, mund t’i drejtoheni ushqimit për ngushëllim.

Çfarë mund të bëni për ta luftuar këtë

Bëni pushime. Pasi trupi juaj shkon në gatishmëri të lartë për t’u mbrojtur nga kërkesat e paarsyeshme dhe shefat e këqij, ju duhet t’i jepni atij kohë pushimi. “Kur ne nuk i japim sistemit tonë nervor një mundësi për t’u çlodhur dhe për të rivendosur veten, ai fillon të shkaktojë dëme afatgjata,” shpjegoi Reynolds. Ajo tha se shoqëria jashtë vendit të punës, meditimi dhe ushtrimet mund të ndihmojnë për të kompensuar simptomat e stresit.

Riformuloni të menduarit negativ. Një nga parimet e terapisë konjitive të sjelljes është se mënyra se si mendoni mund të ndryshojë mënyrën se si ndiheni. “Nuk është e mundur që të gjithë të ndryshojnë vendin e punës, por ne mund të përqendrohemi në situatën që mund të kontrollojmë”, tha Reynolds. Ne mund të përdorim vëmendjen për të menaxhuar përsiatjen tonë të padobishme rreth asaj se si shkoi prezantimi ose çfarë mendojnë kolegët tanë për ne.

Largohuni. Shikojeni këtë si një paralajmërim se ju duhet të gjeni një punë të re ose ndryshe. Pfeffer tha se orët e gjata, mungesa e autonomisë, planifikimi i pasigurt dhe pasiguria ekonomike janë të gjithë faktorë që kontribuojnë në një mjedis toksik në vendin e punës që punonjësit duhet ta lënë pas, jo vetëm ta përballojnë. “Ju duhet të rregulloni problemin themelor, jo të merreni me simptomat”, tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Renditja përfundimtare te femrat

Story i radhës

Arrihet pajtim për hapjen e tri korridoreve humanitare

Të fundit nga