Maqedoni - Page 710

Zaev javën e ardhshme në takim me Stoltenbergun në selinë e NATO-s

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Kryeministri Zoran Zaev më 8 tetor në selinë e NATO-s në Bruksel do të takohet me sekretarin e përgjithshëm të Aleancës Veriatlantike, Jens Stoltenberg. Siç kumtoi pres shërbimi i NATO-s, Zaev do të shoqërohet nga shefi i diplomacisë, Bujar Osmani dhe nga ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska. Parashikohet që pas

Mësimi online, gjimnazistët e Dibrës në protestë

Edhe nxënësit e shkollës së mesme në Dibër bojkotuan mësimin online. Profesorët u kyçën në platformën nacionale, por nuk kishin kujt t’u ligjëronin. Drejtuesi i Shkollës së Mesme “28 nëntori” në Dibër, këshilli komunal dhe kryetari i komunës kanë bërë kërkesa që mësimi në gjimnaz të mbahet me pjesëmarrje fizike, pasi objekti është i ri

Takim i Zaevit dhe Shekerinskës me oficerë të kthyer nga Afganistani: Ju jeni krenari për shtetin dhe partner i dëshirueshëm në misionet ndërkombëtare

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Kryeministri Zoran Zaev dhe ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot realizuan takim me një grup oficerësh, të cilët u kthyen nga misioni “Mbështetja vendimtare” në Afganistan. Në takimin në të cilin morën pjesë edhe zëvendësministri i Mbrojtjes, Bashkim Hasani, kryeministri Zaev në emrin personal dhe në emër të Qeverisë

Gjithsej 162 raste të reja me Kovid-19, katër të vdekur, 109 pacientë të shëruar

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Nga 1.350  testet e bëra gjatë 24 orëve të kaluara, janë regjistruar 162 raste të reja me Kovid-19 në:  Shkup-75, Kumanovë -1, Dibër-1,  Shtip-5, Prilep-5, Tetovë-13, Strugë-1, Veles-2, Manastir-5, Ohër-2, Kavadar-2, Gjevgjeli-3, Strumicë-10, Kriva Pallankë-3, Radovish-4, Koçan-12, Probishtip-1, Vallandovë-1, Vinicë-2, Sveti Nikollë-1. Në kushte spitalore kanë vdekur katër pacientë

Rrugët “Vera Jociq” dhe “Georgi Dimitrov” nesër pa ujë

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Përdoruesit e rrugës “Vera Jociq” dhe një pjese e rrugës “Gjorgji Dimitrov” në Komunën e Kisella Vodës do të kenë ndërprerje të furnizimit me ujë nesër nga ora 9 e mëngjesit. Siç është njoftuar nga NP “Ujësjellës dhe Kanalizim” – Shkup, ndërprerja është për shkak të lidhjes së një

Pendarovski-SPGPM: Mbështetje e nismës që sulmet e gazetaravë të trajtohen si vepra penale

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Presidenti Stevo Pendarovski sot u takua me  përfaqësuesit e  Sindikatës së pavarur të gazetarëve dhe punonjësve mediatik (SPGPM) me të cilët ka biseduar për gjendjen me lirinë e mediave, organizimin sindikal dhe për kushtet në të cilat punojnë gazetarët dhe punonjësit mediatik. “Ishte diskutuar për çështjet  të cilat janë

GRUBI: Reagimet për idenë e punësimeve në kompanitë private, reagime ndaj Kushtetutës

Përfaqësimi i drejt dhe adekuat bazohet në kushtetutën tonë dhe këtë duhet ta respektojmë të gjithë, duke nisur nga vetë shteti por edhe të gjithë të tjerët në shoqërinë tonë. Kështu është shprehur zëvendëskryeministri i parë dhe ministri për Sistemi Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet  Bashkësive, Artan Grubi. “Kur ne ndryshuam Kushtetutën në vitin 2002 në

Edhe një rrëfim i suksesshëm nga IPARD 2 – firmat të inkurajohen dhe të investojnë në pajisje

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – Edhe bujqit edhe kompanitë të inkurajohen dhe të investojnë në mekanizëm, pajisje dhe teknologji të reja. Është shumë lehtë të arrihen mjete financiare nëse ekziston program i suksesshëm dhe plan i mirë biznesi, porositi pronari i firmës “Bako Nuts”, Omer Fejzullai, i cili për vetëm 2,5 muaj ka nënshkruar

Shekerinska: Sigurimi do të kërkojë demokraci, të drejta të njeriut dhe shtet juridik funksional

Shkup, 1 tetor 2020 (MIA) – A keni vendosur të studioni në fushën e cila së pari do të bëhet ende më e rëndësishme. Sigurimi  gjatë gjithë kohës na intereson të gjithëve, e harojmë deri në momentin  kur ta humbim. Sigurimi është diçka që secili duhet ta ketë në shtëpi  sepse të gjithë duam  të

AlbanianEnglishMacedonian