Galileo - Page 86

Apple jep datën e prezantimit të iPhone 12

Më në fund ka mbërritur. Apple do të organizojë aktivitetin e prezantimit të iPhone 12 më 13 Tetor. Shtyrja e debutimit të linjës së iPhone të këtij viti nuk përbën çudi dhe që prej muajit Korrik Apple ka konfirmuar se iPhone 12 nuk do të jetë gati për aktivitetin tradicional të Shtatorit. Debutimi u shty

A po e fiton Sony përsëri luftën e konsolave me Microsoft?

Microsoft dhe Sony janë përfshirë në një garë të egër e njohur si “Lufta e Konsolave” të paktën që prej 2001 kur gjenerata e parë e Xbox sfidoi PlayStation 2. Për fatin jo të mirë të Microsoft në vitet e kaluara konkurrenca mes konsolave të dy kompanive nuk ka qenë aq e nxehtë sa është

RTX A6000 dhe A40 janë dy herë më të fuqishme se RTX 3090

Nvidia ka një zgjidhje për profesionistët për të marrë arkitekturën Ampere: RTX A6000 dhe A40. Janë dy karta të cilat me lehtësi thyejnë hegjemoninë e RTX 3090 me 10,752 bërthama CUDA dhe 48GB VRAM. Ato vinë për të pasuar seritë RTX Quadro 8000 dhe 6000. Nuk dihet arsyeja pse Nvidia nuk ka përdorur brandimin Quadro

Arrestohet pioneri i softuerit të sigurisë John McAfee

John McAfee, pioneri i shquar e antivirusit McAfee, është arrestuar ditën e sotme në aeroportin Spanjoll dhe akuzohet për evazion fiskal. Autoritetet Amerikane thonë se ai ka fshehur miliona dollarë fitime në promovim kriptomonedhash, konsulencë, ligjërime dhe shitjen e të drejtave të autoriteti për një dokumentar rreth jetës së tij. Ai akuzohet të ketë fshehur

Instagram etiketon mediat nën kontrollin shtetëror

Javën e kaluar Instagram filloi të etiketonte mediat shtetërore pas aprovimit të një politike të re nga kompania mëmë Facebook në Qershor. Fillimisht të disponueshme në SHBA, përdoruesit do ti shohin këto etiketa të shfaqen në profile faqesh dhe postime. Duke klikuar mbi përdoruesit shkojnë në një faqe suporti ku gjejnë më shumë informacione rreth

12 startupe do të ndjekin programin e akselerimit të Uplift Albania

Ekzistojnë shumë faktorë që përcaktojnë të ardhmen e një startupi premtues ndërsa dy prej tyre janë që e bëjnë një startup të suksesshëm: këshilla e duhur dhe mentorshipi i mirë. Akseleratori i parë ndërkombëtar i themeluar në Shqipëri për startupet më premtuese të mbarë rajonit përmbylli ditën e Shtunë 3 Tetor 2020 fazën e parë

Google integron aplikacionet Google Tasks dhe Calendar

Ndërsa Google ka punuar dita ditës për të përmirësuar shërbimet dhe aplikacionet e G Suite, kësaj të fundit i mungonte një inetgrim i thellë me një listë To-Do. Aplikacionit Google Tasks ishte i integruar në Google Calendar në ueb, por këto detyrua nuk i aksesonit nga aplikacioni Calendar në Android dhe iOS por përmes një

1 2 3 90
AlbanianEnglishMacedonian