Bota - Page 83

​Shtëpia e Bardhë thotë se Trump është më mirë, shpreson të lirohet sot nga spitali

Shefi i kabinetit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows shprehu optimizëm sot se presidenti Donald Trump mund të lirohet nga spitali gjatë ditës ndërsa gjendja e tij shëndetësore po përmirësohet. Në një deklaratë për Fox News, Meadows tha se një ekip mjekësor do të vlerësonte gjendjen e Trump gjatë mëngjesit. “Ne mbetemi optimist se ai

Italia pritet të zbatojë masa të tjera, si masa parandaluese ndaj COVID-19

Autoritetet në Itali pritet të marrin vendimin për bartjen e detyrueshme të maskave, si masë parandaluese për përhapjen e coronavirusit. Sipas agjencisë së lajmeve italiane, ANSA, përcjell Telegrafi, rajoni i Lazios afër qytetit të Romës ka filluar tashmë me zbatimin e kësaj mase. Disa kufizime të tjera pritet të miratohen pas një rritje të rasteve

Ariu gjigant sulmon trajnerin gjatë një shfaqje cirku – pasi ‘e ndaloi të hante ushqimet e hedhura nga publiku’

Një ari i zi rreth 200 kilogramësh është filmuar duke sulmuar trajnerin e tij gjatë një shfaqjeje cirku në Kinë pasi burri dyshohet se ndaloi kafshën të hante ushqime të hedhura nga publiku. Sipas mediave të huaja, pamjet e tmerrshme tregojnë kafshën gjigante duke kafshuar dhe sulmuar “zbutësin” ndërsa stafi tjetër goditi në mënyrë të

Presidenti i Azerbajxhanit: Turqia duhet të marrë pjesë në procesin e zgjidhjes në Karabak

Aliyev: Armenia, duke sulmuar territoret e Azerbajxhanit po përpiqet të tërheqë në luftë Rusinë Presidenti i Azerbajxhanit: Turqia ka një pozicion të fuqishëm në bashkësinë ndërkombëtare. Duhet të marrë pjesë në procesin e zgjidhjes në Karabak. Aliyev: Falë dronëve (SIHA) të nivelit të lartë të Turqisë janë pakësuar humbjet e jetëve. Këto dronë tregojnë potencialin

Konflikti Nagorni-Karabaku: NATO bën thirrje për armëpushim

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, bëri thirrje për armëpushim në Nagorni-Karabak, ndërsa vazhdojnë luftimet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e diskutueshëm. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, rajoni është brenda territorit të Azerbajxhanit mirëpo drejtohet dhe është e banuar me shumicë armene. Të dyja palët e kishin nisur këtë përplasje gjatë vitit

Kryeministri i Malajzisë në vetëkarantinë për shkak të COVID-19

Kryeministri i Malajzisë, Muhyiddin Yassin sot bëri të ditur se do t’i nënshtrohet vetëkarantinës 14-ditore pasi ka qenë në kontakt me një ministër që doli pozitiv ndaj koronavirusit (COVID-19), raporton Anadolu Agency (AA). “Kjo nuk do të ndërhyjë në punët e qeverisë. Unë do të vazhdoj të punoj nga shtëpia dhe do të marr pjesë

Turqia tërheq anijen kërkimore nga Mesdheu

Të hënën anija kërkimore turke u kthye në port nga ujërat e kontestuara pranë Qipros, sipas një faqeje interneti që merret me lëvizjet e anijeve në det. Flota detare turke kishte thënë muajin e kaluar se anija Yavuz do të qëndronte në ujërat mesdhetare lindore në jugperëndim të Qipros deri më 12 tetor. Por, faqja

Stoltenberg: Turqia është një aleate që e vlerësojmë shumë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg deklaroi se Turqia është një aleate që e vlerësojmë shumë, raporton Anadolu Agency (AA). Stoltenberg pas takimit të tij me ministrin e Jashtëm të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, foli në konferencën e përbashkët për media. Ai tha se Turqia ka kontribute të mëdha për “sigurinë e përbashkët” të NATO-s.

Çavuşoğlu: Shënjestrimi i civilëve nga Armenia është “krim lufte”

Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, pas takimit me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se në tensionet e fundit në vijën e frontit midis Armenisë dhe Azerbajxhanit forcat armene kanë shënjestruar civilët, raporton Anadolu Agency (AA). “Armenia në mënyrë të drejtpërdrejtë shënjestron civilët (në Azerbajxhan), që në thelb

Akuza ndaj EBA-së për nxitje kundër Katarit dhe Turqisë

Sipas një raporti televiziv hulumtues, Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) kanë financuar fushata mediatike dhe nxitëse kundër Katarit dhe Turqisë, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas raportit nga televizioni Al-Jazeera me bazë në Doha, EBA ka drejtuar një projekt dixhital të quajtur “Inteligjenca arabe” për të shënjestruar qeveritë e disa shteteve, përfshirë Turqinë dhe Katarin. Raporti