Britania paralajmëron menjëherë pakon e parë me sanksione ndaj Rusisë

Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka thënë se shteti i tij do të shënjestrojë menjëherë interesat biznesore ruse me sanksione të ashpra dhe ka paralajmëruar presidentin rus, Vladimir Putin kundër veprimeve tjera ushtarake kundër Ukrainës.

“Ne do të organizojmë menjëherë një paketë me sanksione ekonomike”, u ka thënë Johnson gazetarëve më 22 shkurt, pas mbajtjes së takimit me Komitetin e Sigurisë Kombëtare.

“Kjo është, duhet ta theksoj, vetëm paketa e para me sanksione ekonomike britanike kundër Rusisë, sepse ne presim që të ketë më shumë veprime joracionale ruse”.

Ai ka thënë se sanksionet “do të shënjestrojnë jo vetëm subjekte në Donbas, Luhansk dhe Donetsk, por edhe në vetë Rusinë – duke prekur interesat ekonomike ruse sa më ashpër që mundemi”.

Johnson ka thënë se do të specifikojë sanksionet më vonë gjatë ditës së martë para Parlamentit britanik.

Johnson ka thënë se Putin do ta kuptojë se ka bërë kalkulime të gabuara në rast se pushton Ukrainën dhe ka shtuar se Moska duket e vendosur për pushtim të plotë të vendit fqinj.

“Mendoj se tragjedia e kësaj situate është se presidenti Putin ka mbledhur afër vetes këshilltarë me mendësi të njëjtë që i thonë atij se Ukraina nuk është shtet i përshtatshëm”, ka thënë Johnson.

Britania, sidomos Londra, kanë qenë qendra favorite për rusët e pasur që të blejnë prona dhe të bëjnë biznese të ndryshme prej shpërbërjes së ish-Bashkimit Sovjetik.

Britania ka kërcënuar se mund t’ua ndalojë kompanive ruse qasjen në dollarë amerikanë dhe funta britanike, duke ua bllokuar rritjen e kapitalit në tregjet e Londrës.

Më 21 shkurt presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se ai do të njohë kërkesën e liderëve separatistë për pavarësim të të dyja rajoneve që ata kontrollojnë në Ukrainë.

Ai po ashtu ka thënë se do të dërgojë trupa ruse për të shërbyer si, siç i ka quajtur ai “paqeruajtës” – deklaratë të cilën Perëndimi dhe Shtetet e Bashkuara e kanë konsideruar “pakuptim”./REL

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Canadian Regulator Reports Coinbase, Kraken CEOs’ Crypto Custody Tweets

Story i radhës

PD kërkon verifikim për kandidatin e Berishës në Lushnje: Fshehu dënimin për vjedhje në Angli

Të fundit nga