Britania e Madhe: Rusia po investon “përpjekje të konsiderueshme” në përparimin lindor

Forcat ruse po investojnë “përpjekje të rëndësishme” rreth qyteteve të Izium dhe Severodonetsk në një përpjekje për të depërtuar drejt rajoneve lindore Slovianks dhe Kramatorsk të Ukrainës, ka thënë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se Rusia po synonte të mbështillte trupat ukrainase në zonën e Operacionit të Forcave të Përbashkëta – linja lindore e kontaktit midis zonave të kontrolluara nga separatistët në Donetsk dhe Luhansk, raporton BBC.

Sipas kësaj ministrie, forcat ukrainase kishin parandaluar një tentativë për kalimin e lumit rus në Donbas.

Ndërsa Rusia nuk ka arritur të bëjë ndonjë përparim të rëndësishëm pavarësisht se ka lëvizur trupat në zonë pas tërheqjes dhe rishpërndarjes së njësive nga rajonet e Kievit dhe Chernihiv.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Darka e Josep Borellit, pasqyrë e pro serbit dhe e teveqelit Rama

Story i radhës

Radha e cilës skuadër për ta fituar Kupën e Kosovës?

Të fundit nga