Bota në alarm nga temperaturat ekstreme, meteorologët: Skenari më i keq

Temeraturat ekstreme kanë vënë botën në alarm.

Ndryshimet klimaterike janë kthyer në një problem serioz në mbarë globin. Meteorologët në Mbretërinë e Bashkuar studiuan modelet e klimës në verën e vitit 2020 për të parashikuar rritjen e temperaturave në 3 dekada, shkruan CNN.

Simon Lee, një shkencëtar në Universitetin Columbia në Nju Jork, vuri në dukje ngjashmërinë e habitshme midis perspektivës së vitit 2050 dhe parashikimit për fillimin e javës së ardhshme në Mbretërinë e Bashkuar.

“Parashikimi për të martën është pothuajse identik në zona të ndryshme të vendit”, shkroi Simon në Twitter, duke shtuar se “ajo që do të vijë të martën tregon një pasqyrë të së ardhmes”.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Dhërmia e boshatisur, banori: Nga 10 dhoma që kam me qera, vetëm dy të mbushura me 2-3 persona

Story i radhës

Zbulohet fakti interesant! Nuk duhet të pini kurrë ujë duke qëndruar në këmbë

Të fundit nga