Blinken: Putin do të dështojë në Ukrainë

​Sekretari i Shtetit Antony Blinken deklaroi sot se ai është absolutisht i bindur se presidenti rus Vladimir Putin do të dështojë dhe se Rusia do të pësojë një disfatë strategjike.

“Siç kemi thënë më parë, ju mund të fitoni një betejë, por kjo nuk do të thotë se ju e fitoni luftën – përkundrazi. Mund të marrësh një qytet, por nuk mund të marrësh zemrat dhe mendjet e njerëzve të tij dhe ukrainasit po e demonstrojnë këtë çdo ditë”, tha Blinken në një konferencë shtypi në Departamentin e Shtetit së bashku me homologen e tij britanike, Liz Truss.

Diplomati i lartë amerikan tha se “nëse qëllimi i Putinit është të imponojë një lloj regjimi kukull duke zhvendosur qeverinë ekzistuese dhe duke vendosur një të tillë sipas dëshirës së tij, mendoj se është shumë e qartë nga përgjigja e popullit ukrainas se ata kurrë nuk do ta pranojnë këtë.”

“Dhe nëse ai përpiqet të zbatojë një regjim të tillë kukull duke mbajtur forcat ruse në Ukrainë, do të jetë një rrëmujë e gjatë, e përgjakshme, e zgjatur në të cilën Rusia do të vazhdojë të vuajë rëndë,” tha Blinken.

Blinken tha se SHBA-ja kishte kërkuar t’i siguronte liderit rus rampa, por “sa herë që ka pasur një mundësi” për t’i marrë ato, “ai ka shtypur përshpejtuesin dhe ka vazhduar në këtë rrugë të tmerrshme që ai ka ndjekur”.

Blinken tha se Rusia tashmë kishte “dështuar në objektivat e saj kryesore”.

“Nuk do të jetë në gjendje të mbajë Ukrainën në një afat të gjatë, përsëri, pavarësisht se cilat janë fitoret taktike që mund të arrijë, “tha ai.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Ronaldo largohet në fund të sezonit?

Story i radhës

Apple sjell një ngjyrë të re për iPhone 13

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish