Bjellorusia lëviz trupat dhe pajisjet ushtarake, rriten tensionet përgjatë kufirit ukrainas

Bjellorusia, aleati më i ngushtë i Rusisë, njoftoi se po lëviz trupat dhe pajisjet ushtarake, duke përmendur “kërcënimet kundër terrorizmit”, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve BelTA.

Njoftimi vjen mes tensioneve të shtuara përgjatë kufirit verior të Ukrainës me Bjellorusinë, i cili u përdor si një platformë nga trupat ruse gjatë pushtimit në shkurt.

“Gjatë kësaj periudhe është planifikuar lëvizja e pajisjeve ushtarake dhe personeli i forcave të sigurisë kombëtare, kufizohet përkohësisht lëvizja e qytetarëve (transporti) përgjatë rrugëve të caktuara publike dhe zonave të terrenit dhe përdorimi i armëve imituese për qëllime stërvitore”, raportoi BelTA, duke cituar Këshillin e Sigurimit të Bjellorusisë.

Bjellorusia ka njoftuar gjithashtu fillimin e stërvitjeve ushtarake në përputhje me “fushatën e rekrutimit të vjeshtës për rekrutët e rinj për të marrë trajnimin bazë ushtarak”.

Gjatë fundjavës, ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu vizitoi Bjellorusinë dhe u takua me Presidentin Alexander Lukashenko, për të cilin Mykhailo Podolyak, një këshilltar i kreut të Zyrës së Presidentit të Ukrainës, tha se “do t’i shtohet materialeve të aktakuzës si një shpërndarje e roleve kriminale.”

Trupat bjelloruse nuk kanë marrë pjesë në konflikt, një qëndrim i ripërsëritur nga Lukashenko në tetor.

GAZETA.MK

Story i mëparshëm

Presidenti Begaj emëron Genti Ibrahimin gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese

Story i radhës

Bleks dhe D-Tone prezantojnë super bashkëpunimin quhet “Hustle me shok”

Të fundit nga

AlbanianMacedonianEnglish